Ayasofya Konuştu
11. baskı
 
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Ayasofya Konuştu

Füsun Çetinel

Editör: Müren Beykan
Resimleyen: Sadi Güran

Ayasofya Müzesi’nde bir tuhaf yolculuk!

Füsun Çetinel, yazdığı ilk çocuk romanında, kültür tarihimizin en önemli anıtlarından Ayasofya Müzesi’nin sırlarla dolu olduğunu keşfeden bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Ayasofya Müzesi’ni bir roman kahramanına dönüştüren macera, çocuklara, yaşadıkları kentteki diğer kültürel değerleri merak etme ve araştırma olanaklarını hatırlatıyor. Roman, eski Anadolu uygarlıklarından miras kalan yapıların insanda yarattığı gizem duygusuyla, çocukluğun sınırsız hayal gücünü birleştiriyor, duygu dolu sürükleyici bir macera atmosferi yaratıyor. Her yaştan okur için keyifle ve merakla okunabilecek bir kitap.

Konusu

Yoksul bir aile ortamında büyümekte olan Veli, Ayasofya Müzesi’nin ayrılmaz bir parçası gibidir. Ne arkeologlar, ne turistler, ne de bekçiler onsuz bir Ayasofya düşünebilir. Hele, yapıda onarım çalışmalarına katılan Alman arkeolog Martha, küçük Veli’nin sıkı dostu olmuştur. Okulunda verilen ödevi başarıyla yapan bir öğrencinin Almanya’ya gezi kazanacağını duyan Veli, büyük hayallere dalar. Ayasofya’yla ilgili bir ödev düşünen Veli’yi nasıl bir macera beklemektedir?..

Füsun Çetinel
YAZAR

Füsun Çetinel

İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Öğretmenliğin yanı sıra İngiltere’de dil okullarında görev yaptı. Yazı eğitmeni ve yazar danışmanı olarak çalışan Çetinel, çocuk ve gençlere hikâye atölyeleri düzenliyor, yurtdışında çeşitli gençlik kamplarında sosyal sorumluluk projelerinde çalışıyor. Ayasofya’nın gizemlerine tanık olan bir çocuğun öyküsünü anlattığı Ayasofya Konuştu (2015) adlı ilk çocuk romanının ardından, Almanya’dan Güney Ege kıyılarına, Antik Çağ’ın kaya mezarlarıyla ünlü Kaş’a uzanan Sırlar Yolu’nu (2016) yazdı. Çiko'nun Seçimi (2018) adlı çocuk romanında hayvan sevgisine odaklanan Çetinel, […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
2. baskı
3. baskı
4. baskı
5. baskı
6. baskı

Teknik Özellikler

124 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Tek renk resimli
1. baskı: 2015
11. baskı: 2024
ISBN: 978-605-9952-29-3
Barkod: 978 605 9952 293

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

kültürel mirasAyasofyamüzeİstanbulturizmebeveyn kaybıaile içi şiddetarkadaşlıkhayalleryoksullukkardeş okul

Eğitsel Temalar

MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ
ZAMAN ve MEKÂN
BİREY ve TOPLUM

Scroll to Top
Scroll to Top