Lataşiba: İki Kentin Arasında
30. baskı
 
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Lataşiba: İki Kentin Arasında

İrem Uşar

Editör: Müren Beykan
Resimleyen: Sadi Güran

Zıtlıklar üzerine eğlenceli bir senfoni!

Çocuk edebiyatının dikkati çeken genç yazarlarından İrem Uşar, birbirine zıt kentlerde yaşayan ve yasak olanı keşfetmek için benzer duygularla yola çıkan iki çocuğun, tehlikeli olduğu kadar eğlenceli hikâyesini anlatıyor. Herkesin zayıf, her yerin dapdar ve eğlenceli her şeyin yasak olduğu Şiba’da yaşayan Dara da; hayatın yemek, eğlence ve tembellik üzerine kurulu olduğu Lata’da yaşayan Şlopgen de, günün birinde kentlerini çevreleyen yüksek duvarların ardında ne olduğunu merak ederler. Katı kurallarla tektipleştirilmiş toplumlarda birbirinden habersiz büyüyen iki kahramanın yıllar önce bir belediye başkanının kaprisi sonucu ikiye bölünen Lataşiba’yı bir araya getirme girişimlerini etkileyici bir kurguyla aktaran roman, Bilge Yarasa ve Ressamlar adlı ressam gibi renkli karakterlerle bezeli. İlk çocuk kitabı Kuuzu Lunapark Ailesi ile Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından Yılın En İyi Çocuk Öyküleri Kitabı 2011 Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen yazarın, yalın bir dille kaleme aldığı kitaba, Sadi Güran’ın özgün desenleri hayat katıyor. Hem çocukları hem de yetişkinleri tektipleştiren ve ötekileştiren kurallar üzerine düşünmeye davet eden modern bir masal.

Konusu

Bir yanda Genişler’in kenti Lata’da yaşayan Şlopgen; diğer yanda Darlar’ın kenti Şiba’da yaşayan Dara. Birbirinden habersiz iki çocuk. Genişler’in Lata’sında hayat yirmi top dondurma gibi; Darlar’ın Şiba’sındaysa her şey solucan gibi ince ve uzun. Eski bir kitap ve festivalde kendini gösteren bir gölge, Şlopgen’le Dara’nın dikkatini çekince olan olur! Yaşamlarının ve kentlerinin sınırını belirleyen yüksek duvarın ardında ne vardır acaba?..

İrem Uşar
YAZAR

İrem Uşar

1975’te İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Muhabirlik, editörlük ve metin yazarlığı yaptı. 2010’da PEN’in davetiyle Belçika’nın Antwerp kentinde katıldığı yazarlık atölyesinde, Günışığı Kitaplığı’nın, Assos yakınlarındaki Sivrice Deniz Feneri için özel projelendirdiği resimli çocuk kitabı Fenerden Taşınan Işık’ı (res. Huban Korman, 2011) yazdı. Gülümseten aile öykülerini kaleme aldığı Kuuzu ve Lunapark Ailesi (2011) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) Yılın En İyi Çocuk Öyküleri Kitabı 2011 Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Zıtlıklar üzerine düşündüren Lataşiba (res. […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

3. baskı
5. baskı
3. baskı
9. baskı
4. baskı
15. baskı

Teknik Özellikler

136 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2013
30. baskı: 2024
ISBN: 978-605-4603-57-2
Barkod: 978 605 4603 572

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

cesaretfarklılıklarkehanetfantastikkütüphanezıtlıklaryasaklarkeşiflerötekileştirmetektipleştirme

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
ZAMAN ve MEKÂN
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER

Scroll to Top
Scroll to Top