Düz Çizgi Tepetaklak
2. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Düz Çizgi Tepetaklak

İrem Uşar

Editör: Müren Beykan
Resimleyen: Huban Korman

Çizgilerin içine doğan çocuğun çizgidışı hikâyesi...

İrem Uşar’dan, insanı tektipleştiren ve sınırlarını belirleyen kurallar üzerinde düşünmeye davet eden modern bir masal! Doğadaki çeşitliliğe ve renkliliğe rağmen insan eliyle yaratılan yaşamın tekdüzeliğini düşündüren kitap, bir çocuğun çizgilerle derdini konu ediniyor, toplumsal kalıpları ve düzen kavramını zekice sorguluyor. Bu amaçla felsefi okumaların da kapısını aralarken dünyanın en güçlü, en umut dolu sesini yükseltiyor: Çocukluğun önüne hiçbir şey geçemez! İrem Uşar’ın, çocukların merak duygusunu ve özgürlükçü yaklaşımını yücelten sıcak ve zarif anlatımına, sanatçı Huban Korman’ın özgün desenleri eşlik ediyor.

Konusu

Lina’nın düz çizgilerle başı derttedir. Yaya geçitlerinin, otobanların çizgilerini çizen babasının işi, tüm hayatlarına yansımıştır. Aile üyeleri çizgili kıyafetler giymekte, evin ortasından bir çizgi geçmekte, her şey dümdüz biçimlenmektedir. Okulun ilk haftasında da Lina’nın karşısına çizgiler çıkması, bardağı taşıran son damla olur. Bahçıvanın torunu Âdem’le birlikte, insan eliyle yapılmamış, dümdüz bir çizgi aramaya başlarlar. Acaba doğada böyle bir çizgi bulmak mümkün müdür?..

İrem Uşar
YAZAR

İrem Uşar

1975’te İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Muhabirlik, editörlük ve metin yazarlığı yaptı. 2010’da PEN’in davetiyle Belçika’nın Antwerp kentinde katıldığı yazarlık atölyesinde, Günışığı Kitaplığı’nın, Assos yakınlarındaki Sivrice Deniz Feneri için özel projelendirdiği resimli çocuk kitabı Fenerden Taşınan Işık’ ı (res. Huban Korman, 2011) yazdı. Gülümseten aile öykülerini kaleme aldığı Kuuzu ve Lunapark Ailesi (2011) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) Yılın En İyi Çocuk Öyküleri Kitabı 2011 Jüri Özel Ödülü’ne değer […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

3. baskı
5. baskı
9. baskı
29. baskı
4. baskı
15. baskı

Teknik Özellikler

136 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Siyah-beyaz resimli
1. baskı: 2018
2. baskı: 2021
ISBN: 978-605-9405-77-5
Barkod: 978-605-9405-775

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf

Temalar

ailedoğaçizgilersorgulamakurallarokul yaşamımünazaraarkadaşlıkyolculukalfabeGalileo

Eğitsel Temalar

DOĞA ve EVREN
BİREY ve TOPLUM
İLETİŞİM

Scroll to Top
Scroll to Top