Fenerden Taşınan Işık
15. baskı
 
İlk Kitaplar (3-8 yaş)Öykü

Fenerden Taşınan Işık

İrem Uşar

Editör: Müren Beykan
Resimleyen: Huban Korman

Bir çocuğun düşleri ve geleceği, Ege’de yanan bir deniz fenerinin ışığıyla aydınlanıyor.

Doğayı ve insanları derinlemesine gözlemleyerek öyküleştiren İrem Uşar, bu çocuk kitabını gerçek bir deniz feneri üzerine kurguluyor. Kültürel mirasın en bilindik, en sempatik sembollerinden olan deniz fenerleri, teknolojik gelişmelerin değiştirdiği hayatlarımızda yitirilen değerlerin simgesi olarak, öykünün merkezine oturuyor. Yakın arkadaşları hayvanlar olan, doğayla iç içe yaşayan küçük bir çocuğun hayatının kısa bir dönemine tanıklık ederken, onun fenerin ışığıyla kurduğu duygusal ilişkiyi, masalsı bir anlatımla ele alıyor. Assos yakınlarındaki Sivrice Deniz Feneri için özel olarak projelendirilen kitap, usta sanatçı Huban Korman’ın desenleriyle canlanıyor.

Konusu

Yaralı bereli, yaramaz oğlan, ailesiyle birlikte, kayalıklardaki deniz fenerinde yaşıyordu. En iyi oyun arkadaşları, köstebeği Arpacık’la yılanı Zilli’ydi. Oğlanın babası, aile geleneğini sürdürüyor, gemilere yol göstermek için, her gece aynı saatte fenerin ışığını yakıyordu. Fenerin ışığı, yaramaz oğlanın en sevdiği şeydi. Ama bir gün postacı kapıya öyle bir zarf getirdi ki, ailenin dünyası allak bullak oldu. Yaramaz oğlan, fenerin ışığına ne diyeceğini şaşırdı!..

İrem Uşar
YAZAR

İrem Uşar

1975’te İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Muhabirlik, editörlük ve metin yazarlığı yaptı. 2010’da PEN’in davetiyle Belçika’nın Antwerp kentinde katıldığı yazarlık atölyesinde, Günışığı Kitaplığı’nın, Assos yakınlarındaki Sivrice Deniz Feneri için özel projelendirdiği resimli çocuk kitabı Fenerden Taşınan Işık’ ı (res. Huban Korman, 2011) yazdı. Gülümseten aile öykülerini kaleme aldığı Kuuzu ve Lunapark Ailesi (2011) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) Yılın En İyi Çocuk Öyküleri Kitabı 2011 Jüri Özel Ödülü’ne değer […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

3. baskı
5. baskı
2. baskı
9. baskı
29. baskı
4. baskı

Teknik Özellikler

92 sayfa
150x200 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2011
15. baskı: 2023
ISBN: 978-9944-717-76-2
Barkod: 978 9944 717 762

Önerilen Sınıflar

2. Sınıf3. Sınıf

Temalar

deniz feneriteknolojiailetaşınmadeğişimkırsal yaşamhayvanlarkomşulukmitolojidenizefsaneler

Eğitsel Temalar

BİLİM ve TEKNOLOJİ
DOĞA ve EVREN
ÇOCUK DÜNYASI

Scroll to Top
Scroll to Top