Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitap Ödülü

“Hakikatin Z. Hali”ni anlatan öyküler.

Çağdaş edebiyatımızın öykü anlatıcısı Ahmet Büke, ON8 Blog’daki “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nde bir yıl boyunca, her hafta öykü yazdı. Karakterlerin öyküden öyküye atladığı bir seçki, yeni öykülerle bir araya geldi. Ödüllü öykücü Ahmet Büke, Mevzumuz Derin’in ardından ON8’deki ikinci kitabı İnsan Kendine De İyi Gelir’de, yatay zamanların derinlikli ayrıntılarıyla hem acıtıyor, hem de kırılgan ruhlara şifa oluyor. Her yaştan okurun ilgi ve beğeniyle okuduğu öykülerin yenileri, her pazartesi ON8 Blog’da yayınlanmaya devam ediyor.

Kitapla ilgili yaratıcı okuma uygulaması e-dergi Keçi’de
Kitapla ilgili Ahmet Büke’nin 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’ndaki içeriği e-dergi Keçi’de

Konu Özeti

Ege’nin bir mahellesindeki insanların trajikomik ve zaman zaman acayip hikâyelerinin anlatıldığı öyküler: Yüklük’ten…, “Hiç Parasız Pulsuz Kalmadım ki”, Yesiç Abi İyidir , Osman Celal Bey’in Nar Hakkı, Hararet Öyküsü, Zamanın Eli Değdi Bize, Dedemin Son Baharı, Bir Avuç Pirinç, 12 Eylül: Eşek Heykeli Diktik, Dev-Genç Suzi, Hepimiz için Bandini, İzmir Yangınları, Seçimler, Bir Şerefiye Meselesi, Hakikatin Z. Hali, Yanağımdan Öptü Kırk Yetim Serçe Doğdu, Ankara Keçisini Sevmeyin Lütfen, Bazen İyi Doyarız, Mesut Kadınlar Fotoğrafhanesi, Kimseye Etmem Şikâyet, Mahallenin En Güzel Kelimesi: Müjde, Feraha Çıkmak, Helva da Helvaymış, Göbek Hayat Kurtarır, Belediye Büyük Öykü Ödülü, “Eşim Narin Bir Kadındır”, Beşer Şaşar, Kurt Seyit (Mahallenin Düşsel Varlıkları -1), Zekiye (Mahallenin Düşsel Varlıkları -2), 6440 / 2 (Mahallenin Düşsel Varlıkları -3), 15.000 Lira (Mahallenin Düşsel Varlıkları -4), Yorgancı (Mahallenin Düşsel Varlıkları -5), Mahalle Nasıl Kurtulur? Osman Abi İyi İnsandı Nihayetinde, İkinci Bahar, Güzel Kara Gözleri Vardı, Üstü Kalsın.

Ahmet Büke

1970’te Manisa’nın Gördes ilçesinde doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Öykü kitaplarıyla dikkati çeken yazarın ON8 Blog’da tefrika etmeye başladığı öyküleri, Mevzumuz Derin (2013, ON8) adıyla bir ilk romana dönüştü ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’nü kazandı. Aynı blogda “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi” adlı köşesinde her hafta paylaştığı öyküleriyse, Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görülen İnsan Kendine De İyi Gelir (2015, ON8) ve daha sonra Gizli Sevenler Cemiyeti (2016, ON8) adlı kitaplarda toplandı. Köprü devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

2. Baskı

Paspas Tepemde Kapiş Paçamda

Ahmet Büke
6. Baskı

Neşeli Günler

Ahmet Büke
6. Baskı

Gökçe’nin Yolu

Ahmet Büke
7. Baskı

Annemle Uzayda

Ahmet Büke
6. Baskı

Eyvah, Babam Şiir Yazıyor!

Ahmet Büke

Zeyno Kitapları Dizisi

Ahmet Büke
2. Baskı

Gizli Sevenler Cemiyeti

Ahmet Büke
3. Baskı

Mevzumuz Derin

Ahmet Büke