Mevzumuz Derin
3. baskı
 
 
ON8 (15+)Roman

Mevzumuz Derin

Ahmet Büke

Editör: Müren Beykan

Bir gencin geleceği ve ülkesinin geçmişi nerede kesişir?

Sıradan, hatta yok sanılan hayatların öykücülerinden Ahmet Büke, ON8’deki ilk gençlik romanında İzmir’den, Varyant’ın tepelerinden bir gencin sesini taşıyor. Büke’nin yakın dönemde ON8 Blog’daki tefrikasıyla hayat verdiği Bedo, artık bir romanın başkahramanı. Bir yanda susturulmaya, zayıf düşürülmeye, yok edilmeye çalışılmış nesiller; diğer yanda bu nesillerin kapanmamış yaralarının izinde ve kendi var oluş mücadeleleri içinde yarınlarına bir yön çizmeye çalışan Bedo gibi gençler… Çocuk ve Gençlik Yayıncıları Derneği (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’ne değer görülen kitap, hem gençler hem de yetişkin okurlar tarafından beğeniyle okunuyor. İnsan Kendine De İyi Gelir adlı öykü kitabı da çok sevilen yazarın yeni öyküleri her pazartesi ON8 Blog’da yayınlanmaya devam ediyor.

Konusu

Bedo, dedesi ve annesiyle İzmir’de yaşayan, üniversite sınavlarına hazırlanmak için dershaneye giden bir gençtir. Bedo’nun cep telefonuna gizemli SMS’ler gelmeye başlar ve dershanenin çeşitli noktalarına birisi onun için kitaplar bırakır. Bedo ve yakın arkadaşı “çingene” Barbo bu gizemi çözmeye çalışır. Bedo, küçükken kaybettiği babasının yokluğunu yoğun bir şekilde hisseder. Bazen sinir krizleri geçiren, yakın bir ilişki kurmayı başaramadığı annesi ve ağzından laf alınması zor dedesinin, babasıyla ilgili söylediklerini kafasında evirip çevirir. Gençliğin zor yollarında yürüyen Bedo, hem ülkesinin hem kendi aile geçmişinin karanlık sırlarıyla burun buruna gelir.

Ahmet Büke
YAZAR

Ahmet Büke

1970’te Manisa’nın Gördes ilçesinde doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Öykü kitaplarıyla dikkati çeken yazarın ON8 Blog’da tefrika etmeye başladığı öyküleri, Mevzumuz Derin (2013, ON8) adıyla bir ilk romana dönüştü ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’nü kazandı. Aynı blogda “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi” adlı köşesinde her hafta paylaştığı öyküleriyse, Dünya Kitap 2015 Yılın Telif […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
7. baskı
6. baskı
8. baskı
6. baskı
2. baskı
4. baskı

2013 Çocuk ve
Gençlik Yayınları
Derneği (ÇGYD)
Yılın Gençlik Romanı Ödülü

 

Teknik Özellikler

164 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2013
3. baskı: 2017
ISBN: 978-605-4603-59-6
Barkod: 978 605 4603 596

Önerilen Sınıflar

Lise Sınıfları

Temalar

yalansırlarbabasızlıkdershaneİzmirsporarkadaşlıkşiddetaileiktidarergenlik

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
DUYGULAR
ZAMAN ve MEKÂN

Scroll to Top