Aydede Her Yerde
9. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Öyküler

Aydede Her Yerde

Hacer Kılcıoğlu

Editör: Müren Beykan
Resimleyen ve Grafik Tasarım: Reha Barış

Dünyanın dört bir yanından Aydede’li öyküler!

Hacer Kılcıoğlu, farklı ülkelerden bambaşka kültürlerde yaşayan çocukların öykülerini anlatıyor. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) 2012 Yılın En İyi Çocuk Öyküleri seçilen kitapta yer alan 16 öykünün ortak özelliği, Aydede. Öyküler Aydede’nin eşliğinde, okurlarını değişik coğrafyalarda; ülkeler, kentler ve kültürler arasında etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor. Yaşantılar ne denli farklılaşsa da aynı Dünya’nın canlıları olduğumuzu hatırlatırken, esprili üslubuyla güldürüyor, farklı yaşamların dertlerine dikkat çekip düşündürüyor. Peru’dan İspanya’ya, Vietnam’dan Finlandiya’ya, Bosna’dan Mısır’a, Türkiye’den Çin’e uzanan öykülerde okurun karşısına Atatürk, Barış Manço, Anne Frank gibi sevilen karakterler çıkıveriyor. Sözcük oyunları, özgün deyişler ve ses tekrarlarıyla renklenen öyküler, okurun dilini ve anlatımını zenginleştirecek nitelikte.

Konusu

Kitapta yer alan 16 öykü: Bostan Bekçisi Fırat, Derin Süvari’den Fırat’a, İpek Kız, Çinli Hong Chu ve Büyükkannesi, Sıcak Gecenin Ayışığı, Mısırlı Muhammet, İtalyan Massimo, Vietnamlı Küçük Kız, Mostarlı Mustafa’nın Korkusu, Gıprıslı Salih, Prag’ın Köyünden Dzitka Milena, Yaman’ın Ödevi, Anne Frank’tan Kedicik’e, José ve Eski Matador, Maria’nın Haski Sevgisi, 7’den 77’ye.

Hacer Kılcıoğlu
YAZAR

Hacer Kılcıoğlu

Manisa, Alaşehir’de doğdu. İngilizce öğretmenliği yaptı. Gezgin olmayı seven, sık sık yolculuklara çıkan Kılcıoğlu, çocukluk ve gençlik anılarını, Ben Eskiden Çocuktum (2003) ve Jale’yle Konuşmak (2006) adlı kitaplarda topladı. İlk çocuk romanı Perşembeleri Çok Severim’i (2009), aynı mahallede büyümüş üç ünlü sanatçının çocukluk yıllarını anlatan İzmir’de Üç Çocuktuk – Sezen, Haluk, Meltem (2010) izledi. Eğlenceli çocuk romanı Bugün Adım Kaktüs Benim’in (2011) ardından, çeşitli ülkelere yolculuklarının izini taşıyan çocuk öykülerini Aydede Her Yerde (2012) adı altında topladı ve kitap, Çocuk ve Gençlik […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
3. baskı
2. baskı
5. baskı
5. baskı
8. baskı
7. baskı
8. baskı
20. baskı

2021 Çocuk ve
Gençlik Yayınları
Derneği (ÇGDY)
Yılın Çocuk Öyküleri
Kitabı Ödülü

 

Teknik Özellikler

144 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
Tek renk resimli
1. baskı: 2012
9. baskı: 2022
ISBN: 978-605-4603-17-6
Barkod: 978 605 4603 176

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf

Temalar

Ayülkelerailefarklı kültürlerturizmsorumluluködevayrılmış ebeveynhayvan sevgisiBarış MançoAtatürk

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
ZAMAN ve MEKÂN
DOĞA ve EVREN

Scroll to Top