Uçan Salı
26. baskı
 
 
İlk Kitaplar (3-8 yaş)Öykü

Uçan Salı

Müge İplikçi

Editör: Müren Beykan
Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Grafik tasarım: Suzan Aral

Hayal gücünün rüzgârına kapılıp uçanların öyküsü!

Çağdaş edebiyatımızın özgün kalemi Müge İplikçi’nin çocuklar için kaleme aldığı ilk öykü. Okurlarını küçük bir çocuğun hayallerinin, özellikle de “uçma tutkusu”nun peşinden sürükleyecek bu ilginç öykü, İstanbul’un yok edilen simgelerinden biri olan Kadıköy’deki eski Salı Pazarı’nda geçiyor. Hayalperest bir çocuğun gündüz düşlerini, okuru gerçek ve hayal arasında duraksız bir yolculuğa çıkararak anlatan İplikçi bu çok renkli öyküsünü, gözardı edilen toplumsal gerçekler ve unutulmaya yüz tutmuş insani değerlerle kurguluyor. Kitap, Mustafa Delioğlu’nun düşleri zenginleştiren usta işi desenleri, Suzan Aral’ın özgün grafik tasarımıyla çağdaş çocuk edebiyatının unutulmazları arasında yerini almaya aday.

Konusu

Bütün çocuklar gibi, hayalle gerçeği bir arada yaşayan Sibel’in en çok yapmak istediği şey uçmak! Annesi ve ikiz kardeşleriyle Salı Pazarı’na giderken de, aldığı simitleri bileğine geçirirken de hep “uçuyor”! Ama pazar kalabalığının içinde annesini kaybediverince, Sibel’in yüreği ağzına geliyor. Keşke kanatları olsa da pazara tepeden bakabilse! Şimdi kim yardım edecek bu uçma sevdalısı çocuğa?..

Yayın hakkı İSVİÇRE’ye satılmıştır.

Müge İplikçi
YAZAR

Müge İplikçi

Müge İplikçi, 1966’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Kadınların çağımızdaki konum ve ilişkilerini ele aldığı öykü ve romanlarıyla tanınan, eserleri çeşitli dillere çevrilen İplikçi, 1996 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri birinciliğini ve 1997 Haldun Taner Öykü Ödülü üçüncülüğünü aldı. Günışığı Kitaplığı’nın Köprü Kitaplar koleksiyonu için yazdığı ilk gençlik romanı Yalancı Şahit (2010), yayımlandığı yıl Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından, Yılın En İyi Gençlik Romanı Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. İstanbul’un semt tarihi dizisi kapsamında, […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
6. baskı
13. baskı
2. baskı
8. baskı
7. baskı

Teknik Özellikler

88 sayfa
150x200 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2010
26. baskı: 2023
ISBN: 978-9944-717-40-3
Barkod: 978 9944 717 403

Önerilen Sınıflar

2. Sınıf3. Sınıf

Temalar

bayramaileKadıköy-Salı Pazarıkaybolmakhayal-gerçekmeslekleryardımlaşmayoksullukönyargı

Eğitsel Temalar

ZAMAN ve MEKÂN
ERDEMLER
BİREY ve TOPLUM
DUYGULAR
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER

Scroll to Top
Scroll to Top