Piranalarla Yüzen Çocuk
5. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Piranalarla Yüzen Çocuk

David Almond

Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Mine Kazmaoğlu
Resimleyen: Oliver Jeffers

Balıkların dilinden anlayan “sıradan” bir çocuğun öyküsü!

Günışığı Kitaplığı koleksiyonunda Ay’a Tırmanan Çocuk, Garajdaki Giz, Dünya Büyülü Bir Yer ve Alevler Arasında kitaplarıyla özel bir yeri olan, Hans Christian Andersen ödüllü İngiliz yazar David Almond’dan, etkileyici bir çocuk romanı daha Türkçe’de. Roman, işsiz kalan amcasının, üretim alanına çevirdiği evde, sadece çalışarak geçen tekdüze yaşama hapsolmuş bir çocuğun evden çıkış ve değişim öyküsünü anlatıyor. Çıktığı yolculukta benzersiz insanlarla tanışan, içindeki gücü ve sevgiyi keşfeden çocuğun öyküsü, usta yazarın sıradışı edebi gücüyle okuma keyfi yaşatırken, bir yandan da birçok konuyu düşünme ve tartışma olanağı sağlıyor. “Farklı” insanların toplum mühendislerince dizgine getirilme ve sindirilme çalışmalarına maruz kalması, hataların telafisi için çaba gösterme, her bireyin içindeki “özel insan”ı keşfetmesi gibi, hem toplumsal hem de bireysel okumaların yolunu açıyor. Dünyaca ünlü illüstratör Oliver Jeffers’in kendine özgü üslubuyla hayat kattığı kitabı, her yaştan okur tekrar tekrar okumak isteyecek.

Konusu

Stanley, işsiz kalınca evi konserve üretim işliğine çeviren amcasının yanında, birbirinden farksız uzayıp giden saatler boyunca çalışmaktadır. Ama bir gün bu tekdüzelik yerle bir olur. Doğum gününde kasabada yeni kurulan panayır, Stan’i daha önce hiç karşılaşmadığı tuhaflıkta insanlarla buluşturur. Önünde bir macera, ardında ise sevdiği amcası ve yengesi vardır. Tam da o sırada ortaya esrarengiz bir minibüs çıkar. Stan bir yol ayrımında mıdır?..

David Almond
YAZAR

David Almond

1951’de İngiltere’de doğan Almond, 1998’de Garajdaki Giz (2004) adlı çocuk romanıyla ödüller aldı. Sinema, tiyatro ve operaya uyarlanan bu kitabını, 1999’da yine üst üste ödül kazanan Dünya Büyülü Bir Yer (2001), 2003’te savaş karşıtı söylemiyle dikkati çeken ve ödüller kazanan Alevler Arasında (2011) izledi. 2008’de My Dad’s a Birdman (Babam Bir Kuşadam) ile, 2010’da Slog’s Dad (Slog’un Babası) ve Ay’a Tırmanan Çocuk (2011) ile resimli çocuk kitaplarına yönelen Almond, aynı yıl, dünya çocuk edebiyatının en önemli ödülü olan Hans Christian […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

4. baskı
4. baskı
15. baskı
17. baskı
32. baskı

Teknik Özellikler

232 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Siyah-beyaz resimli
1. baskı: 2015
5. baskı: 2021
ISBN: 978-605-9952-18-7
Barkod: 978 605 9952 187

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

panayırdoğum günücesaretgizembalıktehlikeaileişsizlikusta-çırakebeveyn kaybıdeğişimkendini tanıma

Eğitsel Temalar

KİŞİSEL GELİŞİM
BİREY ve TOPLUM
ÇOCUK DÜNYASI
DUYGULAR

Scroll to Top