Ay’a Tırmanan Çocuk
17. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Ay’a Tırmanan Çocuk

David Almond

Resimleyen: Polly Dunbar
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Mine Kazmaoğlu

Çocukların savaşa karşı çağrısı:

“Sosis yemek, savaşa gitmekten iyidir!”

2010 Hans Christian Andersen Ödülü sahibi usta yazar David Almond, küçük okurlarını yaşama ilişkin felsefi bir yolculuğa davet ediyor. İlkgençlik klasiği kabul edilen Dünya Büyülü Bir Yer’in ardından Garajdaki Giz, Alevler Arasında ve Piranalarla Yüzen Çocuk gibi romanlarıyla ülkemizde de çok sevilen yazar, bu kitabında hayal kurabilmenin gücünü, dünyayı ancak hayallerin yaşanabilir hale getireceğini hatırlatıyor. Romanlarındaki epik anlatımla her yaştan okurda iz bırakan İngiliz yazar, savaşın acıtıcı etkileriyle örselenmiş, yıkılmış sıradan insanların, umudu ayakta tutmak için sarıldıkları acı-tatlı masallar üzerine sıradışı bir öykü anlatıyor. Hayallerin insanı sağaltan gücüne, acı gerçeklerle mücadele etmeyi kolaylaştırmasına dikkati çeken kitap, Polly Dunbar’ın desenleriyle daha renkli.

Konusu

Her şey Paul’ün, okula gitmek istemediği bir gün, gökyüzüne dokunmaya karar vermesiyle başlar. Yüksek bir apartmanın bodrum katında annesi ve babasıyla yaşayan Paul’ün en üst kata ulaşması hiç de kolay olmaz. Burada ressam Mabel yaşamaktadır. Ancak onun yerine, ikizi olduğunu ileri süren tuhaf biri açar kapıyı. Son Başbelasışeyi Savaşı’na katılmış olan Benjamin’le ve ötekilerle tanışan Paul, gökyüzüne dokunabilmek için hayal gücünü kullanmalıdır. Ama nasıl?..

David Almond
YAZAR

David Almond

1951’de İngiltere’de doğan Almond, yetişkinler için yazdığı kitapların ardından, Garajdaki Giz (Skellig, 1998) adlı çocuk romanıyla ödüller aldı. Sinemaya ve operaya uyarlanan bu kitabını, yine üst üste ödül kazanan ve çocuk edebiyatı sınırlarını aşan bir başyapıt olarak ünlenen Dünya Büyülü Bir Yer (Kit’s Wilderness, 1999) izledi. Hemen her kitabında İngiltere kırsalını konu alan Almond’ın Alevler Arasında (The Fire-Eaters, 2003) adlı romanı da, savaş karşıtı söylemiyle dikkati çekti, ödüller aldı. My Dad’s a Birdman (Babam Bir Kuşadam, 2008), Slog’s Dad (Slog’un Babası, 2010) […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
6. baskı
6. baskı
5. baskı
20. baskı
34. baskı

Teknik Özellikler

144 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2011
17. baskı: 2022
ISBN: 978-9944-717-81-6
Barkod: 978 9944 717 816

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf

Temalar

Ayapartman yaşamıgizemideallerkomşuluksavaş karşıtlığıcesaretözgüvenmacerayaşam-ölümnesillerarası iletişim

Eğitsel Temalar

DOĞA ve EVREN
BİREY ve TOPLUM
DUYGULAR
ZAMAN ve MEKÂN

Scroll to Top
Scroll to Top