Menekşe İstasyonu
8. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Menekşe İstasyonu

Ömer Açık

Editör: Müren Beykan

Bir mahalle, istasyonunu savunuyor!

Genç yazar Ömer Açık, zengin dil kullanımıyla okumayı keyfe dönüştürmeyi başardığı ilk çocuk romanında okuru, Küçükçekmece Gölü’nün kıyısında bir mahalleye davet ediyor. Hayatlarının merkezindeki tren istasyonuyla ilgili kötü bir haber alan mahallelinin çabasını ve umut öyküsünü anlatıyor. Öğretmenlik görevini sürdüren yazar, çocukların heyecanını ve yaşamı biçimlendirme gücünü, kendi deneyimlerinden süzerek hissettirmeyi başarıyor. Kitap, kentsel dönüşümün sonuçları ve etkileri üzerine düşündürüyor ve dayanışmayı yüceltiyor. Bir yandan da, yok olmaya yüz tutan meslekleri hatırlatıyor. Gün geçtikçe hızlanan ve sorumsuzca şekillendirilen bir dünyada, tren istasyonunda kitap okumak ve vagon penceresinden farklı yaşam kareleri görmek isteyen küçükler ve büyükler için umut sözcükleriyle yazılmış bir roman.

Konusu

Menekşe renginde, buz gibi suları olan Küçükçekmece Gölü’nün kenarında kendilerine bir yaşam kurmayı başaran Menekşeliler… Kuşaktan kuşağa evlerini, yollarını, okullarını ve hatta onları işlerine, okullarına ve gezmeye götüren istasyonlarını emek emek kuran Menekşeliler, günün birinde istasyonun geleceğiyle ilgili bir haber alırlar. Büfecisinden dişçisine, muhtarından mahallenin afacan çocuklarına kadar tüm mahalle toplanır. Geçmişlerini ve geleceklerini nasıl kurtaracaklardır?..

Ömer Açık
YAZAR

Ömer Açık

1980’de Adana’da doğdu, Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Eğitiminin ardından, önce Adana’nın bir köyünde, sonra da Mardin’de ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Çocuklar için yazdığı ilk romanı Menekşe İstasyonu’ nda (2015) bir mahallede yaşanan dayanışmayı öyküleştiren Açık, Benim Babam Ömür Adam’da (2015) rüzgârlarla dolaşmak isteyen, hayal gücü sınırsız bir çocuğun öyküsünü anlattı. 2017’de yayımlanan Montsuzlar adlı romanı alfabetik sıralamayı adalet kavramı çerçevesinde irdelerken, sınırları aşmaya meraklı üç yakın arkadaşı konu alan Taşkafa’ ysa (2018) aile sırları üzerine düşündürdü. Ömer Açık, bir […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

yeni
2. baskı
6. baskı
14. baskı
13. baskı

Teknik Özellikler

168 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2015
8. baskı: 2023
ISBN: 978-605-4603-82-4
Barkod: 978 605 4603 824

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

mahalle yaşamıdayanışmakorumabelediyekentleşmemesleklertrentarihhaklarnesillerarası iletişim

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
ZAMAN ve MEKÂN
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER
VATANDAŞLIK

Scroll to Top
Scroll to Top