Taşkafa
5. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Taşkafa

Ömer Açık

Editör: Müren Beykan

Aile sırları, kimsenin kayıtsız
kalamayacağı kadar heyecan vericidir.

Menekşe İstasyonu, Benim Babam Ömür Adam ve Montsuzlar gibi romanlarıyla dikkat çeken Ömer Açık, yeni kitabında uçaklara sevdalı, hikâyelere meraklı üç arkadaş eşliğinde, bir aile sırrının kapısını aralıyor. Nesillerarası iletişim temasını çok yönlü işleyen yazar, birbirinden özgün karakterler yaratıyor. Çok katmanlı kurgusu ve seçkin sözcük dağarcığıyla farklılaşan roman, eğlenceli anlatımıyla inatçılık duvarını aşıyor.

Konusu

On üç yaşındaki İdil’in hayatta en çok sevdiği üç şey: “Mutfakkuşu” adını taktığı dedesi, uçaklar ve sözcüklerdir. Güne, Mutfakkuşu’nun hazırladığı kahvaltıyla başlar, ondan yeni sözcükler öğrenir ve her okul çıkışı, arkadaşları Behice ve Nâzım’la birlikte gökyüzünde süzülen uçakları izler. Ancak, ödev için tozlu raftan indirdiği aile albümü evdeki dengeleri bozuverir ve dedesinin adını Taşkafa’ya dönüştüren bir sır açığa çıkar!..

Ömer Açık
YAZAR

Ömer Açık

1980 yılında Adana’da doğan Ömer Açık, Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Eğitiminin ardından, önce Adana’nın bir köyünde, sonra da Mardin’de ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Çocuklarla çocuk olmayı, çarşı pazar dolaşmayı ve yolculuklara çıkmayı seviyor. Çocuklar için yazdığı ilk romanı Menekşe İstasyonu ’nda (2015) bir mahalleyi ve dayanışmanın öyküsünü aktaran Açık, Benim Babam Ömür Adam’da (2015) rüzgârlarla dolaşmak isteyen, hayal gücü sınırsız bir çocuğun öyküsünü anlattı. 2017’de yayımlanan Montsuzlar’da alfabetik sıra kabulünü adalet kavramı çerçevesinde sorgulayan yazar, 2018’de okurla buluşan […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

10. baskı
7. baskı
11. baskı

Teknik Özellikler

252 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2018
5. baskı: 2021
ISBN: 978-605-9405-52-2
Barkod: 978 605 9405 522

Önerilen Sınıflar

5. Sınıf6. Sınıf7. Sınıf

Temalar

ailesırlareğitim hakkımüzeuçaklararkeolojidede-torunöğretmen-öğrenci iletişimiinatçılıknesillerarası iletişimhala-yeğen

Eğitsel Temalar

İLETİŞİM
DUYGULAR
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER

Scroll to Top