Montsuzlar
9. baskı
 
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Montsuzlar

Ömer Açık

Editör: Müren Beykan

Alfabetik sıralamayı kim icat etmiş,
biliyor musun?

Güçlü öykülemesiyle çok sevilen eğitimci, yazar Ömer Açık, üçüncü romanında, okul koridorlarından yaşama uzanan felsefi bir hikâye anlatıyor. Sıklıkla kullanılıveren alfabetik sıralamayı sorgulayan roman, sürprizli kurgusuyla dikkati çekiyor. Sözün unutulan gücünü hatırlatan yazar, şiddetten uzak gerçekçi karakterler eşliğinde adalet, özgürlük, dayanışma gibi önemli kavramları tartışmaya açıyor. Umut dolu mahalle hikâyelerini anlattığı Menekşe İstasyonu ve Benim Babam Ömür Adam adlı çocuk kitapları keyifle okunan Ömer Açık’ın son romanı, her yaştan okura sesleniyor.

Konusu

Veysel’le birlikte sekiz öğrencinin, lisenin havalı montlarından alamamasının tek nedeni, alfabetik sıralamadır. Onlar, okulun Montsuzlar’ıdır artık. İyi de, A’yı en başa koyup B’yi, C’yi peşine takmak ve en sona da Z’yi yerleştirmek kimin fikridir? Veysel, uğradığı haksızlığa karşı mücadeleye girişecek, imzasız bir bildiri de kartopu etkisi yaratacaktır. Artık herkes, öğretmenler de dahil, ezber uygulamaları sorgulamaktadır. Art arda yükselen sorular, yeni düşüncelerin önünü açacak mıdır?..

Ömer Açık
YAZAR

Ömer Açık

1980 yılında Adana’da doğan Ömer Açık, Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Eğitiminin ardından, önce Adana’nın bir köyünde, sonra da Mardin’de ve İstanbul’da öğretmenlik yaptı. Çocuklarla çocuk olmayı, çarşı pazar dolaşmayı ve yolculuklara çıkmayı seviyor. Çocuklar için yazdığı ilk romanı Menekşe İstasyonu ’nda (2015) bir mahalleyi ve dayanışmanın öyküsünü aktaran Açık, Benim Babam Ömür Adam’da (2015) rüzgârlarla dolaşmak isteyen, hayal gücü sınırsız bir çocuğun öyküsünü anlattı. 2017’de yayımlanan Montsuzlar’da alfabetik sıra kabulünü adalet kavramı çerçevesinde sorgulayan yazar, 2018’de okurla buluşan […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

5. baskı
7. baskı
10. baskı

Teknik Özellikler

216 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2017
9. baskı: 2021
ISBN: 978-605-9405-09-6
Barkod: 978-605-9405-09-6

Önerilen Sınıflar

5. Sınıf6. Sınıf7. Sınıf8. Sınıf

Temalar

öğretmen-öğrenci iletişimihaksızlıkalfabeadaletokul yaşamıicatlarcesaretailekütüphaneşiirşiddetsizlikmünazara

Eğitsel Temalar

ZAMAN ve MEKÂN
İLETİŞİM
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER

Scroll to Top