Berber Pire Tellal Deve
12. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Öykü Şiirler

Berber Pire Tellal Deve

Gülsevin Kıral

Resimleyen: Mustafa Delioğlu
Editör: Mine Soysal
Grafik tasarım: Suzan Aral

Masalları ve fıkraları, günümüz çocuğuna yaratıcı bir kurguyla yorumlayan öykü şiirler!

Büyükler masallar anlatıyor, çocuklar onları dinliyor. Peki, çocuklar bu masalları nasıl anlıyor, nasıl yorumluyor, nasıl yaşıyor? Çocuk edebiyatımıza mizah dolu romanlar kazandıran Gülsevin Kıral, geleneksel masalları ve fıkraları çocuklar için yaratıcı bir yaklaşımla yeniden yorumlarken, bu sorulara birbirinden sevimli ve muzip cevaplar buluyor. Her biri çocuğun gözünden kurgulanan, çocuk edebiyatımızın usta illüstratörlerinden Mustafa Delioğlu’nun muhteşem resimleriyle renklenen on öykü şiir, geleneksel manzum anlatımı çağdaş yorum ve nüktelerle birleştiriyor. Şiirlerini, günümüz çocuğunun rahatlıkla anlayıp, büyük bir keyifle okuyacağı dil oyunlarıyla kurgulayan Kıral, kitabına kaynaklık eden “Evvel Zaman İçinde” adlı dosyasıyla TUDEM Yayınevi’nin 2004 Çocuk Edebiyatı Yarışması’nda Masal Dalı Mansiyon Ödülü’ne değer görülmüştü.

Konusu

Kitapta yer alan 10 öykü şiir: Evvel Zaman İçinde; Kalbur Saman İçinde; Bizim Deve Tellal Deve; Bizim Pire Berber Pire; Anam Düştü Beşikten; Az Gittim Uz Gittim; Kafdağı; Masal Masal Maliki; Onlar Ermiş Muradına, Biz Çıkalım Kerevetine; Gökten Düşmüş Üç Elma.

Gülsevin Kıral
YAZAR

Gülsevin Kıral

Gülsevin Kıral, 1959'da Eskişehir'de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun oldu, bankacılık sektöründe çalıştı. 2008'de Günışığı Kitaplığı'nda Berber Pire Tellal Deve adıyla kitaplaşan "Evvel Zaman İçinde" ve Ablamı Nereye Kaçırdılar (2006) adıyla yayımlanan dosyalarıyla ödüller kazandı. Posta Kutumdan Sihir Çıktı (2006) adlı kitabının ardından yazdığı, polisiye tadındaki "Gizli Silahın Formülü Hangi Zarfta?" ve "Ağaçlar Yemek Yapar mı?" adlı komik çocuk öyküleri, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği'nin (ÇGYD) 2006 Sulhi Dölek Ödülü'ne değer görüldü. Kıral'ın bu ödüllü öyküleri daha sonra, Günışığı […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

3. baskı
3. baskı
9. baskı
9. baskı
13. baskı
33. baskı
23. baskı

2008 Çocuk ve

Gençlik Yayınları

Derneği (ÇGYD)

Yılın Çocuk Kitabı

Tasarımı Ödülü

 

Teknik Özellikler

120 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2008
12. baskı: 2021
ISBN: 978-9944-717-09-0
Barkod: 978 9944 717 090

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf

Temalar

masallardeyimlertekerlemelersöylencelerçocuklukhayvanlarKeloğlandil oyunlarıefsaneleriletişimNasreddin Hoca

Eğitsel Temalar

DOĞA ve EVREN
ÇOCUK DÜNYASI
MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ
ZAMAN ve MEKÂN
ERDEMLER

Scroll to Top
Scroll to Top