Yaşamı biçimleyen arkadaşlıklar hakkında, sıcak ve gizemli bir öykü.

Polisiye tadındaki macera ve gizem dolu romanlarıyla tanınan ödüllü yazar Yeşim Saygın Armutak, Hayaletli Gölün Çocuklarından sonra kaleme aldığı bu romanda günümüz çocuklarının farklılaşan dünyasını çarpıcı ve yalın bir dille anlatırken, yaşamın içine gizlenmiş “gerçek” fantezilere dikkat çekmeyi başarıyor. Her koşulda sevgi, hoşgörü, dayanışmayla pekişen dostlukların ne denli güçlü olabildiğini, insanı nasıl biçimleyebileceğini etkileyici bir kurguyla anlatan roman, çocuklar için sürükleyici bir okuma serüveni sunuyor.

Konu Özeti

Aynı sınıfta okuyan Teoman, “Örümcek” ve Tolga’nın okul dışında da sürdürdükleri sıkı bir dostlukları vardır. Basketbol takımında oynayan Tolga, okulun gözde delikanlılarındandır. Gerçek adını artık kimsenin kullanmadığı, takma adıyla tanınan Örümcek, böceklere olan tutkusuyla ünlüdür. Yeni öğrenci Kıvılcım’a gönül veren Teoman’sa bir akşam kurstan dönerken düşkün, yaşlı bir adamdan satın aldığı çizgi romanla yaşamında yeni bir sayfa açacak, farklı yeteneklerini keşfetmeye başlayacaktır. Teoman, giderek daha çok ilgisini çeken bu tuhaf adamın kendi mahallesindeki metruk bir evde yaşadığını öğrenince, onu izlemeye başlar ve okulda herkesin çekindiği, ürkütücü sınıf arkadaşları “Şeytan”ın da bu eve gizemli ziyaretler yaptığını fark eder. Derste de Şeytan’la ortak proje yapmak zorunda kalan Teoman, bir yandan da eskrimci Kıvılcım’a karşı duygularıyla baş etmeye çalışır…

>>  Etkinlik dosyası gunisigiYOU.com‘da!  >>

Yeşim Saygın Armutak

1970’te Bursa’da doğan ve çocukluğu bu yeşil kentin büyüsü içinde geçen Yeşim Saygın Armutak, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden mezun oldu ve Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde doktora çalışmasını sürdürdü. Şiirleri ve düzyazıları Varlık, Milliyet Sanat, Cumhuriyet Kitap ve Hürriyet Gösteri gibi çeşitli dergilerde yayımlanan Armutak, 1996 yılında Yaşar Nabi Nayır İlkgençlik Ödülleri, Dikkate Değer Şiir Ödülü’nü kazandı. İlk çocuk romanı Hayaletli Gölün Çocukları‘nın ardından Mızıkacı‘yı kaleme aldı. Bataklığın Kıyısındaki Ev, 2007 yılında ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) tarafından  Yılının En İyi Çocuk Romanı Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Son kitabı Baykuş Yemini 2012’de yayımlanan Yeşim Saygın Armutak, kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Diğer Kitapları

28. Baskı

Hayaletli Gölün Çocukları

Yeşim Saygın Armutak
43. Baskı

Bataklığın Kıyısındaki Ev

Yeşim Saygın Armutak
7. Baskı

Baykuş Yemini

Yeşim Saygın Armutak