Düşler Sirki
6. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Düşler Sirki

Angela Nanetti

Türkçesi: Nilüfer Uğur Dalay
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan

İki kentin patlamış mısır kokan öyküsü!

İtalyan edebiyatının büyülü kalemi Angela Nanetti, son çocuk romanıyla Türkçe’de! Aile ilişkilerini, dostlukları ve hayalleri anlattığı kitaplarıyla tanınan, Hans Christian Andersen Ödülü sahibi yazar, bu kez çocukların gözünden modern dünya eleştirisi yapıyor. Birileri için yeterince kazançlı değil diye her şeyi yıkan, yutan, yaşam alanlarının dışına iten düzeni mizahi bir dille anlatan roman, ötekileştirme, kentleşme, tek adam, rant kavramlarını ustalıkla işliyor. Yazar, büyülü gerçekçi bir düş evreninde dolaştırdığı ilginç kahramanlarıyla, okuru günümüz toplumsal yaşamının sert gerçekliğini düşünmeye davet ediyor. Avrupa’nın en önemli yazarlarından sayılan Angela Nanetti’nin ölüm gibi zor bir temayı çocuk gerçekliğiyle anlattığı romanı Dedem Bir Kiraz Ağacı da çocuk klasikleri arasında.

Konusu

Giacomo, dünyayı koku duyusuyla tanıyan bir çocuktur. Bir gün sınıfa, mis gibi patlamış mısır kokan bir kız gelir. Giacomo, yeni arkadaşının peşinde hiç bilmediği bir dünyanın kapısından girecektir. Rengârenk kedilerle, yok olmanın sınırındaki bir kente mucizevi yolculuklar yaparken, koku alma yeteneğiyle gizemleri de çözme görevini üstlenir. Giacomo ve arkadaşları çok kötücül bir planı önleyip “ötekilerin” kentini kurtarabilecek midir?..

Angela Nanetti
YAZAR

Angela Nanetti

1942’de İtalya’nın kuzeyinde, Bolonya’ya bağlı Budrio’da doğan Angela Nanetti, Bologna Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Bölümü’nü bitirdi ve İtalyanca öğretmenliği yaptı. Çocuklar ve gençlerle ilgili çok sayıda araştırmaya katıldı; 1995’te de kendini tamamen yazmaya adadı. Le memorie di Adalberto (Adalberto’nun Anıları, 1984), Cambio di stagione (Mevsim Değişikliği, 1988), Angeli (Melekler, 1999), La Compagnio della Pioggia (Yağmur Kardeşliği, 2009) yazarın çeşitli dillere çevrilmiş eserlerinden bazıları. 2003 yılında Il Mondo dell’infanzia (Çocukluk Dünyası) adlı kitabıyla Hans Christian Andersen Ödülü’nü kazanan yazarın, yirmiden fazla dile […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

4. baskı
3. baskı
45. baskı

Teknik Özellikler

142 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2015
6. baskı: 2023
ISBN: 978-605-9952-34-7
Barkod: 978 605 9952 347

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

hayal gücüiyi-kötüekolojiarkadaşlıksirkötekileştirmehayvanlarfarklılıklarayrımcılıküretim-tüketimokul yaşamıfantastik

Eğitsel Temalar

ÇOCUK DÜNYASI
ZAMAN ve MEKÂN
BİREY ve TOPLUM
ERDEMLER

Scroll to Top
Scroll to Top