Uçurumlar ülkesi Urartu’da her şeye rağmen
hayata tutunmanın destansı öyküsü…

İsmet Bertan, Anadolu’yu köşe bucak kucaklamaya devam eden benzersiz “Anadolu’da Bir Zamanlar” koleksiyonunun 7. kitabında, okurlarını bu kez MÖ 8. yüzyıla götürüyor. Anadolu kültür tarihine büyük zenginlik katan Urartu uygarlığının sert coğrafyasında geçen roman, insanın özlem, hırs gibi zamandan ve mekândan bağımsız duygularına tanıklığın yanı sıra, asırlar öncesine ait yaşam alışkanlıklarını da canlandırıyor. Yaşama tutkusunun, efsanelerin ve savaşların iç içe girdiği bu tarihsel roman, güncel temalarıyla her yaştan okurun ilgisini çekecek.

Konu Özeti

Altın saçlı genç Orion,elinde liri, dilinde efsaneleriyle şehir şehir dolaşıp ünlü bir gezgin öykücü olma yolundadır. Ancak bir gün, babasıyla çıktığı deniz yolculuğunda karşılaştığı korsanlar Orion’un yaşamını alt üst eder. O artık bir köledir. Akdeniz’in en korkunç köle pazarlarından birinde Urartu ülkesine satılan Orion’un tükenmeyen hayat tutkusu onu ayakta tutar. Taş ocaklarından arenalara uzanan bu serüvende mimarları, güçlü prensleri ve prensesleri, kişiliği ve yetenekleriyle adeta büyüleyen Orion’un geleceği, uçurumlar ülkesi Urartu’nunkine mi bağlıdır?..

Yayın hakkı SIRBİSTAN’a satılmıştır.

 

İsmet Bertan

1959’da Manisa, Alaşehir’in Piyadeler köyünde doğan İsmet Bertan, yatılı okuduğu Gökçeada Atatürk Öğretmen Lisesi’nin ardından Erzurum Atatürk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra TRT İzmir Bölge Müdürlüğü’nde belgesel program yapımcılığı ve yönetmenliği görevini uzun yıllar sürdürdü. Bertan’ın Hızlı Tosbi (2005) adlı ilk çocuk romanı, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2005 Yılın Çocuk Romanı seçildi. Bertan, çocuklar için öykülerini topladığı Muhteşem İkili’yi (2006) , geleneksel masallardan yorumladığı romanı Şaşkın Cengâver’i (2009) ve sokaktaki hayvan dostlara selam niteliğindeki Hödük, Güdük, Bir de Bıdık, Rap Rap Rap! (2012) adlı romanı çocuklar için yazdı. Belgesel tadındaki tarihsel roman koleksiyonu “Anadolu’da Bir Zamanlar” ise her yaştan okurun ilgisini çekti: Eski Kapadokya’da geçen Golat Kalesi Tutsağı devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

Anadolu’da Bir Zamanlar Dizisi

İsmet Bertan
3. Baskı

KORSAN KIZLAR
Akdeniz Piri Reis’ten Sorulur

İsmet Bertan
7. Baskı

GOLAT KALESİ TUTSAĞI
Binlerce Yıl Önce Kapadokya

İsmet Bertan
7. Baskı

Muhteşem İkili

İsmet Bertan
3. Baskı

Minik Tosbi Evini Arıyor

İsmet Bertan
15. Baskı

Hızlı Tosbi

İsmet Bertan
5. Baskı

KAPLAN KRALİÇE
Karadeniz Amazonları

İsmet Bertan
4. Baskı

KRALIN ELÇİSİ
Bin Tanrılı Hitit Ülkesi

İsmet Bertan
4. Baskı

Şaşkın Cengâver

İsmet Bertan
5. Baskı

Hödük, Güdük, Bir de Bıdık, Rap Rap Rap!

İsmet Bertan
4. Baskı

MİDAS VE SİHİRBAZ
Efsane Krallık Frigya

İsmet Bertan
2. Baskı

BOĞA GÜREŞÇİSİ
Yeni Yurt Bizans

İsmet Bertan