Nasıl bir hayalperestsiniz?

Her yıl sonbaharda yayıncılığın farklı aktörlerini bir araya getiren Zeynep Cemali Edebiyat Günü, 20 Ekim Cumartesi günü 8. kez 350’ye yakın uzman katılımcıyla gerçekleştirildi. Açılışta şair Turgay Fişekçi’yi, kapanışta usta yazar Pınar Kür’ü dinledik. En heyecanlı bölümse yine Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2018 ödüllerinin verilmesiydi. 500’den fazla öğrenci arasından seçilen üç genç, “kararlılık” temasını en güzel öyküleştirmişti.

Şimdi, yeni yarışma başlıyor. Tema “yalan”. Çevremizde yazmayı seven, edebiyat meraklısı 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine hatırlatalım: Son teslim tarihi 22 Mayıs 2019. Bu yıl da seçici kurulu zorlayacak fevkalade öyküler kurgulayacak gençler mutlaka.

Bizim coğrafyamızda öykü her yaşta okunur, sevilir. Çok eskilerden bu yana öyle gelmiş, öyle gidiyor. Her yıl, aralarında çocuk öyküleri de yer alan çok sayıda öykü kitabı yayımlanıyor. Bunlardan biri, şiirleri, öyküleri ve yazılarıyla sevilen Karin Karakaşlı’nın renkli resimli bir kitabı. Epeydir, çocuk edebiyatına da emek veren Karakaşlı’nın yeni kitabı Uçan Kız Volante (res.: Merve Atılgan, Günışığı Kitaplığı) 2-4. sınıf çocukları için.

Volante, anneanneye gitmek üzere havaalanında uçak saati bekleyen üç çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu. Aklında fikrinde düşünceler dans ediyor. Hem dalgın hem duygusal. Uçuş kapısı anons edildiğinde ailesinin yaşadığı telaş sırasında kalbini burkan bir şey fark ediyor Volante: Kimse onu gözetmiyor, önemsemiyor. İyi öyleyse, o da başına buyruk davranabilir! Volante tam o dakikada ailesinin peşi sıra kapıya yöneleceğine, tam tersi yöne yürüyüp gidiyor. Bu büyük aldanışın ailesini sürüklediği kaygı ayrı, koca havaalanında küçük kızı fark edip ona belli etmeden yardımcı olanlar ayrı, okurun merakı ayrı… Sonuçta, gündeliğin içinde koşuştururken birbirimize yeterince sevgi, ilgi gösterememenin yol açabileceği kırıklıklara, kaygılara ilişkin, ama mutlulukla çözümlenen bir öykü okuyoruz.

Küçüklerle paylaştığımız zamanları, boya kalemleri ve kitaplar yaldızlıyor. Onlarla desenlerinde kaybolarak okuyabileceğimiz pek çok kitap var. Sanatçı Feridun Oral’ın kitapları, ilginç konuları ve şahane resimleriyle dikkat çekenlerden. Örneğin, Baloncu Dede ve Üç Küçük Yaramaz (Yapı Kredi Yayınları) Kapadokya’ya gidenlere ayrı tat verecektir. Bulutlara farklı anlamlar yükleyen afacan keçicikler yüreği hop ettirse de, öykü gülümsetiyor.

Yaşam keyfi kalmamış kimileri hayal kurmanın önemini, özellikle çocukluktaki değerini bilemiyor, hayal kurmayı anlamsız buluyor. Çocuklara verdiği gibi, onlara da şifa versin edebiyat, dileriz. Hemen bir kütüphane bulup, tercihen çocuk kitaplarına yumulsunlar. Aman, ihmale gelmez, her gün, her hafta sıkı birer doz tavsiye ediyorum. Ellerine geçerse, Mutlu Hayalperest’i de (çev.: Oya Alpar, Altın Kitaplar) okumaları ferahlık verecektir. Sanat sevgisi aşılayan Müze (çev.: Müren Beykan, Günışığı Kitaplığı) adlı fevkalade kitabından da hayranı olduğumuz sanatçı Peter H. Reynolds’un küçük kahramanıyla birlikte hayallere yolculuk… Tabii ki, herkes için tek yolu yoktur bunun. Bazıları “arkadaş canlısı hayalperest”tir, bazısı “şekerleme yapan hayalperest”, bazısı “vahşi yaşamı seven hayalperest”, “dondurmacı hayalperest”, “sosyal hayalperest”…

21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali (23 Ekim-4 Kasım) sürüyor. Dünya edebiyatının özgün yazarlarından Zoran Drvenkar’ın Soğuktan Korkmayan Tek Kuş (res.: Martin Baltscheit, çev.: Mine Kazmaoğlu, Günışığı Kitaplığı) adlı sevilen kitabı da, kukla tiyatrosu oldu. Kış tüm dünyayı kasıp kavurur, çoluk çocuk hiç kimse evinden burnunu dışarı çıkaramazken, bizim Riki’nin sabrı taşıyor ve kış’ı bulup, “Yeter artık!” demeye karar vererek yollara düşüyor. Gülgeç Tiyatro’nun (www.tiyatrogulgec.com) 3D tekniğiyle modellediği Riki’yi, Kuş’u sahnede izlemek kaçırılmayacak bir fırsat, sanatsal bir şölen olacak mutlaka.

İşte, yılın en büyük kitap fuarına da az zaman kaldı. 37. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı, 10 Kasım’da megakentin bir ucunda açılacak. “Hayatı edebiyatla kuşatmak” sloganıyla yola çıkan fuarın bu yılki onur yazarı, edebiyat ustalarımızın en nevi şahsına münhasır kişilerinden Selim İleri. Çocuklara, kendimize, eş dosta kitap almak, sahaflarda geçmişe yolculuk etmek, yazarları, yayınevlerini ziyaret etmek için bir gün ayırmak şahane. Ancak önce internet sayfasından (www.istanbulkitapfuari.com) ön hazırlık yapmak, kitap listeleri çıkarmak, söyleşi ve imza programına göz atmak yararlı olacaktır. Hep dediğimiz gibi, “En güzel hediye kitap, çünkü nar gibi bereketli!”

* Bu yazı, Happy Nest Bülteni’nin Kasım 2018 sayısında, Müren Beykan’ın Gönül Çelen adlı köşesinde yayımlanmıştır.

Scroll to Top
Scroll to Top