2007 Los Angeles Times Gençlik Edebiyatı Ödülü

Makineler diriliyor, anılar canlanıyor!

Modern çağın Jules Verne’i İngiliz yazar ve çizer Philip Reeve, sıradışı buluşlarla, çevre meselelerine, politikaya, insana ve sevgiye dair derin bir duyarlıkla yazdığı bol ödüllü bilimkurgu dizisi “Yürüyen Kentler”in üçüncü kitabında, yeni nesil kendini göstermeye başlıyor. Kentlerin sürekli yer değiştirip birbirini avladığı karanlık gelecek, makinelerin görkemiyle sarsılırken, alışıldık siyasi yapılanmalar, ittifak ve itilaflar, entrikalar ve direnenler arasında sıkışan bireylerin derdi yine, hayatta kalmak. Kitap okurunu, gerilim ve heyecan dolu yolculuğun sondan bir önceki durağına davet ediyor.

Konu Özeti

Doğu ile Batı’nın mücadelesinin zifiri karanlığa sürüklediği ve  zihinleri altüst ettiği bir dünyada, uğruna yola çıkılan idealler bulanıklaşıyor ve kutuplaşma derinleşiyor. İnsan, toprağı canlandırmaktan aciz; yarattığı makinelerle ezip geçtiği ve çoraklaştırdığı dünyada verdiği yaşam mücadelesi her adımda daha ağır. Bir yanda Yürüyen Kentler, bir yanda Mobillik Karşıtları. Herkes, kadim dünyadan kalma Teneke Kitap’ın peşinde. Teneke Kitap hangi sırrı saklıyor?..

Philip Reeve

1966’da İngiltere’nin Brighton kentinde doğan Philip Reeve, uzun yıllar bir kitapçıda çalıştı ve amatör olarak sinemayla ilgilendi. Çeşitli dergilerde öyküleri yayımlanırken, 1994’ten bu yana 40’ı aşkın kitap resimledi. Özellikle, Murderous Maths (Öldürücü Matematik), Horrible Histories (Dehşetengiz Tarih), Dead Famous (Ölü Ünlüler) ve Urgum Baltalı Kahraman (Urgum the Axeman) gibi çocuk kitaplarına yaptığı desenlerle tanınan Reeve, 2001’de yazdığı ilk romanı Yürüyen Kentler’le (Mortal Engines) 2002 Gold Nestlé Smarties ve 2003 Blue Peter Yılın Kitabı ödüllerini aldı. Ardından, devam kitabı İhanet Altını (Predator’s Gold), bu kez Amerikan Kütüphaneler Birliği’nin (ALA) 2005 En İyi Kitap ödülünü kazandı. Uzak bir gelecekte, yok oluşun eşiğindeki dünyada tekerlekler üstünde hareket eden kentlerle kurguladığı dizinin üçüncü kitabı Cehennem Makineleri (Infernal Devices), devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

Yürüyen Kentler Dizisi

Philip Reeve
5. Baskı

Yürüyen Kentler

Philip Reeve

Karanlık Düzlük

Philip Reeve
2. Baskı

İhanet Altını

Philip Reeve