Masal kahramanları hasta bir çocuğa umut verebilir mi?

Sinemacı baba oğul Dan Gordon ve Zaki Gordon’un kaleme aldığı, ilk baskısı daha önce, yine Günışığı Kitaplığı tarafından, Davin, Oyuncak Masalı adıyla yapılan kitap, sevdiklerimizle paylaşacağımız, macera dolu, sıcacık bir masal. Canlanan oyuncaklar fantezisini öykü-içinde-öykü kurgusuyla işleyen roman, nesiller arası iletişimin en unutulmaz ve en edebi türlerinden olan uyku öncesi masallarının sıcaklığını taşıyor. Kitap, aynı zamanda savaşa ve hastalığa karşı verilen umut dolu bir mücadelenin öyküsü. Birbirinden renkli karakterleri, film kurgusunda süregiden anlatımı, macera ve mizahı ustaca birleştiren diliyle, ailecek hep birlikte okumak için eşsiz bir yapıt.

Konu Özeti

Yataklarına kıvrılmış üç küçük çocuk, ciciannenin onlara okuduğu heyecanlı bir masalı dinlemektedir: Babası pilot olan Küçük Oğlan çok hastadır. Oyuncak dostları Küçük Borazancı Çocuk, Yaygaracı Başçavuş ve Perseus, onun hayatını kurtaracağına inandıkları Davin’i bulmak için karanlık tavan arasına doğru “boylarından büyük” zorlu bir yolculuğa çıkarlar. Ama önce, Davin’in yerini bilen Prenses Helen’i kötülerin elinden kurtarmaları gerekir. Kedi ve örümcek gibi kanlı canlı tehlikelerle karşılaşan kahramanlar, Kara Şövalye ve Korsan Karasakal gibi kötü oyuncak karakterle de baş etmek zorunda kalırlar…

>> Etkinlik dosyası gunisigiYOU.com‘da! >>

Dan Gordon

Baba oğul olan yazarlar Dan ve Zaki Gordon, canlanan oyuncaklar fantezisini öykü-içinde-öykü kurmacasıyla işleyerek, masal geleneğini senaryo tekniğiyle birleştirmişlerdir. Baba Dan Gordon, Wyatt Earp (1994) ve The Hurricane (Kasırga, 1999) gibi büyük filmlerin senaryo yazarıdır. Oğul Zaki Gordon ise, Hollywood’un dışında var olmayı hedeflemiş genç bir bağımsız sinemacıydı. Zaki’nin 1998’de beklenmedik ölümüyle Tavan Arasına Yolculuk, düşledikleri “Cicianne Masalları Dizisi”nin tek kitabı olarak kalmıştır.