Parlak Fikir Pastası
4. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Parlak Fikir Pastası

Luigi Ballerini

Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Nilüfer Uğur Dalay

Özgürlük bazen bir pasta kılığındadır!

İtalyan Andersen ödüllü yazar Luigi Ballerini, Türkçe’deki ilk romanında, okurlarını uzun süre zihinlerden silinmeyecek leziz bir yolculuğa çıkarıyor. Tadı damakta kalan sımsıcak karakterler ve betimlemeler mis kokular eşliğinde, bir pasta evinden içeriye davet ediyor. Tek tek her insanın duygu durumuna dair saygı ve hoşgörü sarmalı kuran roman, eşsiz bir yaratıcılık ve dayanışma evreni kuruyor; arkadaşlığı, dayanışmayı ve sevgiyi harmanlıyor. Dinamik ve renkli anlatımıyla okurlarını leziz bir mekânın etrafında toplayan yazar, “iyi” ve “güzel” uğruna birlikte hareket edebilmenin tarifini veriyor.

Konusu

Marta, yaz tatilinde neler yapacağını düşünüp dururken yolu, bulunduğu sokağın griliğinde yemyeşil çiçek gibi açan bir pasta evine düşer. Kişilere ve durumlara özel, leziz pastacıklar yapan Euforbia Hanım’ın kursuna katılmaya karar verir. Babasının sorunlu öğrencisi Matteo’yu da kursa katılmaya ikna edince, pasta kremalı, krem şantili, meyveli, pudraşekerli nefis saatler başlar. Ancak, belediye bu gri sokağı tümden değiştirmek üzere kolları sıvamıştır!..

Luigi Ballerini
YAZAR

Luigi Ballerini

1963’te İtalya’nın Sarzana kentinde doğdu. Doktor ve psikanalist olarak çalışıyor; çocuk ve gençlik kitaplarının yanı sıra gazete ve dergilerde eğitim ve gençler üzerine yazılar yazıyor, çocuklara ve gençlere seminerler veriyor. Ballerini’nin Zia Dorothy (Dorothy Teyze) isimli kitabı 2010’da White Raven Ödülü’nü, Günışığı Kitaplığı’nın Türkçe’ye kazandırdığı ilk kitabı Parlak Fikir Pastası (2019; La signorina Euforbia. Maestra pasticciera) 2014’te İtalyan Andersen Ödülü’nü; Adı Sıfır (2021; Io sono zero, 2015) 2016’da gençlik kitabı dalında Bancarellino Ödülü’nü kazandı. 2020’de Türkçe yayımlanan Doğaya Fısıldayan Çocuklar’ın (L’estate […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
2. baskı
11. baskı

2014 İtalyan
Andersen Ödülü

Teknik Özellikler

160 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2019
4. baskı: 2023
ISBN: 978-605-9405-93-5
Barkod: 978-605-9405-935

Önerilen Sınıflar

5. Sınıf6. Sınıf7. Sınıf

Temalar

pastacılıkyaz kursuarkadaşlıkönyargıkentsel dönüşümaileebeveyn kaybıbelediyekekemelikdayanışmayaratıcılık

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
DUYGULAR
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER

Scroll to Top
Scroll to Top