Öykü Öykü Gezen Kedi
26. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Öyküler

Öykü Öykü Gezen Kedi

Zeynep Cemali

Editör: Mine Soysal

Öykülerin içinde dolaşan hınzır bir kedi!

Çocuk edebiyatımızın usta kalemi Zeynep Cemali, etkileyici sekiz öyküden derlediği kitabında zengin üslubunu bir kez daha ortaya koyuyor. Akıcı ve yalın dili, ilginç kurgusu ve okuyucuyu gülümseten küçük sürprizleriyle, çocuklar kadar her yaştan okurun da severek okuduğu öykülerin ortak özelliği, satırların arasında dolaşan hınzır bir kedi! Çocukların yaşadıkları yeri ve insanları tanıyarak, çevreleriyle aralarındaki etkileşimi açıklamalarına yardımcı olacak öykü, aynı zamanda onlara, yaşamlarına farklı pencerelerden bakmanın keyfini yaşatıyor.

Konusu

Yağmurlu bir gece hayatını kurtaran adamın evine yerleşen Siyam kedisi Siyami Bey halinden pek memnundu. Çevresinde pervane olan aile üyeleri, onu rahat ettirmek için yarışıyorlardı. Ancak, Siyami Bey hayatını kurtaran adamdan pek hoşlanmıyordu. İnadına onun koltuğunda uyuyor, sofrada hep onun yerine oturuyordu. Zavallı adamcağız kendi evinde sığıntı gibi yaşamaya başlamıştı. Günün birinde Siyami Bey ortadan kayboldu. Evdekiler yasa bürünürken adamcağız rahat bir nefes aldı. Peki ama, bütün mahalleyi haraca kesermiş gibi salınan şu azman şey, Siyami Bey değil miydi?..

Kitapta yer alan öyküler: Siyami Bey, Bisiklet Aşkına, Fındıkçı Güzeli, Kırmızı Onluklar, Natır Naciye’nin Torunu, Kaportacı Kardeşler, Çaycı ve Çocukları, Bay Baykuş.

Zeynep Cemali
YAZAR

Zeynep Cemali

Çocuk edebiyatına ustalara yakışan bir derinlik kazandıran öykücü Zeynep Cemali, 1950'de İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve lise yıllarından başlayarak, el sanatları, halı ve kilim ticareti yapan babasıyla birlikte Anadolu’yu dolaştı. Babasının sık sık yinelediği “yaşamak öğrenmektir” deyişi yaşamını büyük ölçüde yönlendirdi. Çocuk öyküleri 1991’den bu yana Kumbara (İş Bankası Yayınları), Türkiye Çocuk ve Buğday gibi dergilerde ve Almanya’da dağıtılan Vitamin Çocuk Gazetesi’nde yer aldı. Günışığı Kitaplığı tarafından 1999 yılında yayımlanan ilk kitabı Ben, Çınar Ağacı ve Pufböreği ve ertesi yıl çıkan […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

15. baskı
63. baskı
34. baskı
45. baskı
12. baskı
23. baskı
37. baskı

Teknik Özellikler

192 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2007
26. baskı: 2023
ISBN: 978-975-6227-66-4
Barkod: 978 975 6227 664

Önerilen Sınıflar

5. Sınıf6. Sınıf7. Sınıf

Temalar

kediailearkadaşlıkiş yaşamısanatnesillerarası iletişimbisikletçalışmaksorumlulukdayanışmamahalle yaşamıönyargıözveri

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
İLETİŞİM
ERDEMLER

Scroll to Top
Scroll to Top