2004 Hans-Im-Glück Ödülü

2003 Hansjörg-Martin Ödülü

2002 LUCHS 183 Ödülü

Beş yaşam beş günde nasıl değişebilir?

Her yaş için yazdığı romanlarında, göçmenliği, gençlerin sert yaşamlarını ve toplumun gence bakışını konu edinen Alman yazar Zoran Drvenkar, çok ödüllü bu kitabında metropolün yuttuğu gençlerin iç dünyasına ayna tutuyor. 2014’te İstanbul’da okurlarıyla buluşan yazar, Almanya’da yaşanan göçmenlik sorununa sokak cephesinden yaklaşıyor ve yeni göçmen grupların arasına karışarak dünyaya onların gözünden bakıyor. Sevgisiz büyümenin ve sürekli kendini ispatlama çabasının içinde, ayrıştırılması mümkün olmayan, çıkışı da kolay kolay bulunmayan karanlık yollar, Drvenkar’ın romanında hayat buluyor. Yazarın ON8’deki ikinci kitabı Aleve Dokunmak’ın yanı sıra Kısa Pantolonlular Çetesi, Soğuktan Korkmayan Tek Kuş ve Yerde Ağır Gökte Hafif gibi çok sevilen çocuk kitapları da var.

Konu Özeti

Önce çaresizlik mi vardı, şiddet mi? Yoksa bu, iç içe geçmiş bir sarmal mı? Dilsel ve sosyal açıdan alışma sürecini tamamlayamadan yeni ortamlarında girdikleri var oluş mücadelesinin beş gününe sorgusuz sualsiz bir tanıklık… Cengiz, Bukle, Krca, Marco, Jasmin ve diğerlerinin sokaklarda geçen mücadelesi dostluk ve ihanetle yoğruluyor. Çete savaşlarının, ihanetin öldüremediği bir şey varsa, o da dostluk değil mi?

Zoran Drvenkar

1967’de Hırvatistan’da doğan Zoran Drvenkar (Soran Drivenkar) üç yaşında ailesiyle Berlin’e taşındı. İlk şiirini 13 yaşında yazdı; 20’lerinin başında edebiyat bursu kazandı. 1999’da Niemand so stark wie wir (Kimse Bizim Kadar Güçlü Değil) kitabıyla Oldenburg Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü, 2002’de Soğuktan Korkmayan Tek Kuş (Der einzige Vogel, der die Kälte nicht fürchtet, 2001) ile Kuzey Ren-Vestfalya Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü, 2005’te Kısa Pantolonlular Çetesi (Die Kurzhosengang, 2004) ile Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü aldı. İkinci kitap, 2008’de yayımlanan Die Rückkehr der Kurzhosengang (Kısa Pantolonlular Çetesi’nin Dönüşü) ve 2012’de yayımlanan Die Kurzhosengang & das Totem von Okkerville (Kısa Pantolonlular Çetesi ve Okkerville’in Totemi) ile devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

Aleve Dokunmak

Zoran Drvenkar
4. Baskı

Kısa Pantolonlular Çetesi

Zoran Drvenkar
4. Baskı

Yerde Ağır Gökte Hafif

Zoran Drvenkar
20. Baskı

Soğuktan Korkmayan Tek Kuş

Zoran Drvenkar