Kendini aslan sanan köpeğin eğlenceli öyküsü…

Dünya edebiyatının tanınmış isimlerinden Bask yazar Bernardo Atxaga’nın küçükler için kaleme aldığı bu renkli kitap, sayfa düzeni ve desenleriyle okumayı kolaylaştırıcı ve özendirici nitelikte. Atxaga’nın yalın ve eğlenceli diliyle, Mikel Valverde’nin sevimli resimleri çocuklar için mükemmel bir başlangıç sunuyor. Çocuklar bu kitabı okurken; bir yandan, her canlının kendi doğasından kaynaklanan özelliklerle var olduğunu, anlamlı ve güzel olanın da bu olduğunu anlıyor; bir yandan da, aslanlar hakkında akılda kalıcı bilgiler ediniyorlar.

Konu Özeti

Bay Grego’nun Afrika gezisinden yeni dönen arkadaşı, aslanlar hakkında ilginç şeyler anlatır. Giderken de, “Ormanlar Kralı Aslan” adlı kitabını koltuğun üstünde unutur. Bay Grego’nun küçük köpeği Şola, anlatılanlardan çok etkilenerek, kitabı okumaya başlar. Ormanların bu güçlü kuvvetli, soylu hayvanına özenir ve kendini, sahibinin hep söylediği gibi bir “kedi kılıklı” değil, gerçek bir aslan olduğuna inandırır. Artık onun rengi de aslanlarınki gibi sarı olacak, sahibinin evi yerine özgürce ormanda yaşayacaktır. Ama nasıl?..

Bernardo Atxaga

Bernardo Atxaga’nın asıl adı, José Irazu Garmendia. 1951’de İspanya’nın kuzeyinde, Bask bölgesindeki Asteasu’da doğdu. Yirmi yaşındayken, Bask yazarları antolojisinde yer aldı. Günümüzde çağdaş Bask yazarlarının en önemli temsilcilerinden sayılan Atxaga, hem küçükler hem büyükler için şiirler, öyküler ve romanlar yazdı. 1989’da İspanya Ulusal Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve 2015 yılında Türkçe’ye de çevrilen Obabakoak adlı romanı gibi, Soinujolearen Semea (Akordeoncunun Oğlu, 2003) da pek çok dile çevrildi. Yazarın son romanı Borrokaria (Savaşçı, 2012). 1997’de Bask Çocuk Edebiyatı Ödülü’nü kazanan kitabı Kendini Aslan Sanan Şola’yı Bask dilinde kaleme alan yazar, öykünün başkahramanı kedi kılıklı Şola’yı yakından tanıyan Ane ve David de Tolosa devamı için tıklayınız