Berlin Edebiyat Festivali 2018 Yılın Sıradışı Kitabı

Ağaç tepesinde yeni bir yaşam, huysuz bir komşu ve tuhaf olaylar…

Sosyal sorunları sıradışı bir hayal gücü ve masalsı bir mizahla ele alan, İtalyan çocuk edebiyatının klişelere düşman yazarı Bianca Pitzorno ilk kez Türkçe’de. Biri çocuk diğeri yetişkin iki insanın şehirden uzak ama sevdiklerine yakın yaşamını anlatan bu sıradışı roman, insanlarla iç içe yaşamaktan bıkıp da kırsalda huzur arayan günümüz insanına büyülü bir gerçeklikle bakıyor. Canlıların bir arada yaşama durumunu hem karikatürize eden hem de sıradan durum ve diyaloglarla kurgulayan Pitzorno, insanın yaşadığı doğayı değiştirici özelliğine vurgu yapıyor, toplumsallaşan bireyin doğadan kopuşuna eleştirel bir gözle yaklaşıyor. Hayvanların uyum sağlama yetileriyle, insanların bulundukları ortamları uyarlayıcı yönleri arasında mizah dolu bir zıtlık yaratan kitapta, uçan köpekler, konuşan kediler, miyavlayan bebekler, etobur bitkiler, usta sanatçı Quentin Blake’in neşeli desenleriyle canlanıyor.

Konu Özeti

Aglaia da, Bianca da şehirde apartman dairesine tıkılı yaşamaktan sıkılmışlardı. Aglaia sekiz yaşındaydı, Bianca ise bir yetişkindi. Kocaman bir meşenin dallarında kendilerine sıcak bir yuva kurdular ve kedileri Mürdüm’le birlikte keyifli bir yaşama başladılar. Ağaçtaki evi başka bilen yoktu. Daha doğrusu, onlar öyle sanıyordu. Ağaca ne zaman yerleştiği bilinmeyen tuhaf komşuları Çalçene Boşboğaz Bey’le tanıştıkları gün, huzurlarını kaçıran olaylar da başladı…

>>  Etkinlik dosyası gunisigiYOU.com‘da!  >>

Bianca Pitzorno

1942’de Sardinya Adası’nda, Sassari’de doğdu. İtalya’nın en önemli yazarlarındandır. Arkeoloji ve klasik edebiyat öğrenimi gördü; 1970’te ilk kitabıyla dikkat çekti. RAI televizyon kanalı için kültür programları hazırladı; oyunlar, eleştiriler, şarkı sözleri ve senaryolar yazdı. Toplumsal ve politik sorunları, mizah dolu, eğlenceli bir anlatımla işleyen yazarın kitapları pek çok dile çevrildi, önemli ödüller aldı. UNICEF İyi Niyet Elçisi seçildiği gibi, Hans Christian Andersen Ödülü’ne de aday gösterildi. 2012 yılında Türkçe’ye kazandırılan Ağaçtaki Ev adlı çocuk romanı, Berlin Edebiyat Festivali’nce 2018 Yılın Sıradışı Kitabı seçildi. Milano’da yaşayan Pitzorno’nun küçük okurları için yazdığı “İnanılmaz Hikâye” dizisinden iki kitap 2019’da, Sihirli Yüzük ve Oyuncağın Sırrı adlarıyla Türkçe’ye kazandırıldı.

Diğer Kitapları

Yeni

Oyuncağın Sırrı

Bianca Pitzorno
2. Baskı

Sihirli Yüzük

Bianca Pitzorno