Genç Kitaplar (12+)Roman

Yürümek Koşmak Uçmak

Sabrina Rondinelli

Türkçesi: Nilüfer Uğur Dalay
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan

Gençlikteki akran zorbalığının panzehiri var mıdır?

İtalya’da pek çok saygın edebiyat ödülünün sahibi Sabrina Rondinelli, tüm dünyada büyük bir sorun haline gelen akran zorbalığını özgün bir bakış açısıyla ele alıyor. Okuru, hem zorbanın hem de zorbalığa maruz kalanın kişisel labirentlerine davet eden roman, aile ve okul sarmalında büyümeye ve birey olmaya çalışan gençlerin mücadelesini samimi, akıcı ve genç bir dille aktarıyor. İlkgençliğin büyüme ve olgunlaşma sürecine sızan iktidar, şiddet, başarı, güzellik, şöhret gibi birçok konu üzerinde düşündürürken, sorunlara alternatif çözümler üretilebileceğine dair umut veriyor. Gençlerin ya da bir zamanlar genç olan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği roman, kendi sınırlarını keşfetmeye çalışan gençlerin mücadelesini “zorba”nın gözünden anlatarak okura, olaylara ters köşelerden bakma olanağı sunuyor.

Konusu

Aynı sınıfta okuyan Asya ve Maria, gece ve gündüz gibi birbirinden farklı iki gençtir. Babası o küçük yaştayken evi terk etmiş Asya, bunalımlı annesiyle yalnız yaşamak zorunda kalmıştır. Alaycılık, zorbalık ve küçük hırsızlıklarla hayata meydan okumaya çalışır. Üstüne düşülen bir ailede “fazlaca” yedirilen Maria ise çalışkan ve içe kapalıdır. Kilolu görüntüsü, Asya ve çetesine sonsuz bir sataşma olanağı yaratır. Ama nereye kadar?..

 

Sabrina Rondinelli
YAZAR

Sabrina Rondinelli

1972’de İtalya’da, Turin’de doğan Sabrina Rondinelli, edebiyat öğrenimi gördü. İlkokul öğretmenliğinin yanı sıra halk kütüphanelerinde yaratıcı yazma toplantıları düzenliyor ve görme engelliler için işitsel kayıtlar hazırlıyor, Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Vakfı’nda çalışıyor. İlk roman Yürümek Koşmak Uçmak 2008’de yayımlandı, 2009 yılında İtalya’nın saygın edebiyat ödüllerinden Bancarellino Ödülü ile Cittá Penne Ulusal Çocuk ve Gençlik Anlatıları Ödülü’nü kazandı. İkinci romanı La nostra prima volta (İlk Deneyimimiz) 2010’da, son romanı Caterina e i folletti scolastici (Caterina ve Okul Yaramazlıkları) 2012’de yayımlanan yazar, […]
 Yazar sayfasına git

Teknik Özellikler

192 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2013
3. baskı: 2014
ISBN: 978-605-4603-30-5
Barkod: 978 605 4603 305

Önerilen Sınıflar

6. Sınıf7. Sınıf8. SınıfLise Sınıfları

Temalar

hastalıkdış görünüşsporakran zorbalığıarkadaşlıkokul yaşamıayrılmış ebeveynolgunlaşmak

Eğitsel Temalar

İLETİŞİM
DUYGULAR
KİŞİSEL GELİŞİM

Scroll to Top
Scroll to Top