2011 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü

2011 Clemens Brentano Ödülü

Bu yolculuktan sonra hiçbir şey aynı olmayacak!

Çağdaş Alman edebiyatının sevilen yazarlarından Wolfgang Herrndorf’a, 2011 yılında Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nü kazandıran, konu ve karakter seçimleriyle büyük yankı uyandıran, absürdlükle çıplak gerçeklik arasında gidip geliyor. Kendine özgü ritmi ve çağın ruhunu yansıtan sesiyle, taptaze ve benzersiz bir yol hikâyesi anlatıyor. 30 ülkede yayımlanan ve 2 milyondan fazla kopya satan eser, Altın Ayı ödüllü ünlü yönetmen Fatih Akın tarafından Eylül 2016’da sinemaya uyarlandı.

Konu Özeti

Harita yok, pusula yok, yön tabelalarının hiçbir anlamı yok. Sadece, nereye ulaştığını yalnızca onların bildiği önlerindeki yol var. “Rus süprüntüsü” lakaplı Çik ve lakap bile takılmayacak kadar sıkıcı Maik, Berlin’den çalıntı bir Lada’yla yola çıkıyor. Aniden mi? Evet, aniden. Kaçacak bir şeyleri mi var? Belki de. Buğday tarlalarında, çöp dağlarının arasında, otobanda yol aldıkça dostluğun ne demek olduğunu da keşfetmeye başlayan Maik ile Çik’i, saflıkla arsızlığın iç içe girdiği yolculuklarının sonunda, akıllarının ucundan bile geçmeyecek bir sahne bekliyor. İkili, varış noktası yokmuş gibi görünen bu yolculukta hayallerinin ve kapasitelerinin sınırlarını zorlayacak ve dostluğun ne anlama geldiğini öğrenecektir.

Wolfgang Herrndorf

1965 yılında Almanya’nın Hamburg kentinde doğan Wolfgang Herrndorf, üniversitede resim eğitimi aldı, pek çok projenin yanı sıra Titanic dergisi için çizim yaptı, daha sonra yazmaya başladı. İlk romanı Plüschgewitter (Pelüş Gök Gürültüsü) 2002’de yayımlandı. 2007 tarihli Diesseits des Van-Allen-Gürtels (Van-Allen-Kuşağı’nın Öte Tarafı) adlı romanı 2008’de Alman Hikâyeci Ödülü’ne değer bulundu ve Almanca hem zeki hem aşırı komik hikâyeler yazılabileceğini gösterdiği için övgü aldı. 2010’da yayımlanan Yokuş Aşağı (Tschick), 2011 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi oldu; yazara “Popüler Edebiyatın Duayeni” unvanını kazandırdı ve 17 dile çevrildi. Son romanı Sand (2011) ile 2012 Leipzig Kitap Fuarı Ödülü’nü alan Herrndorf, uzun süredir savaş verdiği beyin tümörüne yenik düşerek, 26 Ağustos 2013’te, devamı için tıklayınız