Yetişkinler Ejderhalardan Neden Korkar?
14. baskı
 
Genç Kitaplar (12+)Deneme

Yetişkinler Ejderhalardan Neden Korkar?

İshak Reyna (Derleyen)

Yayına hazırlayan: Müren Beykan

Edebiyat gençlere denemelerle göz kırpıyor, denemeler gençleri ustalarla tanıştırıyor!

Hazırladığı edebiyat seçkileriyle tanınan akademisyen, yazar İshak Reyna, bu kez Türk ve dünya edebiyatından deneme yazılarını gençler için özenle seçti. Birbirinden etkileyici 30 deneme yazısından oluşan seçkinin amacı, gençleri edebiyatın bu yenilikçi türüyle yakınlaştırmak. Daha önce hazırladığı Dikkat! Kırılacak Eşya, Ay’ı Boyamak ve 15: Yaramaz Bu Kitap adlı öykü derlemeleriyle dikkat çeken Günışığı Kitaplığı, bu kez Türk edebiyatından 15, dünya edebiyatından 15 usta yazarın kaleme aldığı deneme yazılarıyla, genç okuru unutulmaz bir düşünce dünyasında dolaştırıyor. Gençlikteki zorluklardan aşka, futboldan sanata, mizahtan siyasete uzanan denemeler, okurun düşüncelerini de hayal gücünü de harekete geçiriyor.

Konusu

Kitapta yer alan yazarlar – İç Hatlar: Bilge Karasu, Çetin Altan, Fatih Özgüven, Ferit Edgü, Haldun Taner, Melih Cevdet Anday, Memet Fuat, Murathan Mungan, Nermi Uygur, Nurullah Ataç, Onat Kutlar, Oruç Aruoba, Perihan Mağden, Sabahattin Eyüboğlu, Selim İleri. Dış Hatlar: Albert Camus, Eduardo Galeano, Francis Bacon, Friedrich Nietzsche, Hermann Hesse, John Berger, Jonathan Swift, Juan Goytisolo, Michel de Montaigne, Nick Hornby, Rainer Maria Rilke, Rolan Barthes, Umberto Eco, Ursula K. LeGuin, Virginia Woolf.

İshak Reyna
YAZAR

İshak Reyna

İshak Reyna, 1963’te İstanbul’da doğdu. 2003-2009 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde deneme, öykü ve editörlük dersleri verdi. 2009’dan bu yana derslerini Okan Üniversitesi Çeviri Yüksek Lisansı programında sürdürüyor, lise ve ilköğretim ikinci kademe öğrencileriyle “karşılıklı sohbetlere” katılıyor. Dünya Edebiyatından Öyküler (2002), Başlangıçtan Günümüze, Edebiyattan Gençlere – Öyküler Anlatsın (2009) ve İlk Aşk’ın 10 Öyküsü (1997) gibi, temelde gençlere yönelik panoramik ya da tematik derlemeler hazırlıyor. Son deneme kitabı Ha Hayat, Ha Edebiyat 2008’de yayımlanan Reyna, eşi ve köpeğiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor.
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

9. baskı
Scroll to Top