Yetişkinler Ejderhalardan Neden Korkar?
14. baskı
 
Genç Kitaplar (12+)Deneme

Yetişkinler Ejderhalardan Neden Korkar?

İshak Reyna (Derleyen)

Yayına hazırlayan: Müren Beykan

Edebiyat gençlere denemelerle göz kırpıyor, denemeler gençleri ustalarla tanıştırıyor!

Hazırladığı edebiyat seçkileriyle tanınan akademisyen, yazar İshak Reyna, bu kez Türk ve dünya edebiyatından deneme yazılarını gençler için özenle seçti. Birbirinden etkileyici 30 deneme yazısından oluşan seçkinin amacı, gençleri edebiyatın bu yenilikçi türüyle yakınlaştırmak. Daha önce hazırladığı Dikkat! Kırılacak Eşya, Ay’ı Boyamak ve 15: Yaramaz Bu Kitap adlı öykü derlemeleriyle dikkat çeken Günışığı Kitaplığı, bu kez Türk edebiyatından 15, dünya edebiyatından 15 usta yazarın kaleme aldığı deneme yazılarıyla, genç okuru unutulmaz bir düşünce dünyasında dolaştırıyor. Gençlikteki zorluklardan aşka, futboldan sanata, mizahtan siyasete uzanan denemeler, okurun düşüncelerini de hayal gücünü de harekete geçiriyor.

Konusu

Kitapta yer alan yazarlar – İç Hatlar: Bilge Karasu, Çetin Altan, Fatih Özgüven, Ferit Edgü, Haldun Taner, Melih Cevdet Anday, Memet Fuat, Murathan Mungan, Nermi Uygur, Nurullah Ataç, Onat Kutlar, Oruç Aruoba, Perihan Mağden, Sabahattin Eyüboğlu, Selim İleri. Dış Hatlar: Albert Camus, Eduardo Galeano, Francis Bacon, Friedrich Nietzsche, Hermann Hesse, John Berger, Jonathan Swift, Juan Goytisolo, Michel de Montaigne, Nick Hornby, Rainer Maria Rilke, Rolan Barthes, Umberto Eco, Ursula K. LeGuin, Virginia Woolf.

İshak Reyna
YAZAR

İshak Reyna

1963’te İstanbul’da doğdu. 2003-2009 arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde deneme, öykü ve editörlük, 2009-2019 arasında Okan Üniversitesi Çeviribilim Yüksek Lisansı programında çeşitli editörlük dersleri verdi. Lise ve ortaokul öğrencileriyle karşılıklı sohbetlere de katılan Reyna, Dünya Edebiyatından Öyküler (2002), Başlangıçtan Günümüze, Edebiyattan Gençlere – Öyküler Anlatsın (2009), Yazarın Kuramı – Eserimi Nasıl Yazdım? (2010) ve Polisiye Öyküler (2018) gibi, temelde gençlere yönelik panoramik ya da tematik derlemeler hazırlıyor. Çağdaş Türk ve dünya edebiyatından usta yazarların denemelerini Yetişkinler Ejderhalardan Neden Korkar ? (2012) […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

9. baskı
Scroll to Top