Üstüme Kar Yağıyor
10. baskı
 
Genç Kitaplar (12+)Roman

Üstüme Kar Yağıyor

Pakize Özcan

Editör: Müren Beykan

Okuldan alınıp evlenmeye zorlanan on binlerce genç kızın çığlığını taşıyan bir roman!

Öğretmenlik yıllarında Anadolu’nun farklı bölgelerinde sürdürdüğü yaşamından renkleri kitaplarına ustalıkla taşıyan yazar Pakize Özcan’ın romanı, hem aile hem çevre baskısı altında yetişen bir genç kızın yaşama tutunma mücadelesini, gerçekçi bir bakış açısıyla anlatıyor. Kitap, eğitimine devam edemeyip, evlenmeye zorlanan çok sayıda genç kızın “çığlığını” okurun yüreğine ulaştırabilmeyi başarıyor.

Konusu

Küçük bir Anadolu kasabasında yaşayan Asuman, kendi yaşamıyla ilgili hemen hiçbir konuda söz sahibi olmayan, aile ve çevre baskısı altında yaşayan bir genç kızdır. Ailesi, onun liseye devam etmesi yerine, uygun gördükleri biriyle evlenmesini ister. Delikanlının birinden mektup aldığı gerekçesiyle evden uzaklaştırılan Asuman, köydeki teyzesinin yanına gönderilir. İstanbul’da yaşayan kuzenleri de yaz tatili için oradadır. Başarılı bir iş yaşamı planlayan Nurcan’la ve üniversite tezini hazırlayan ağabeyi Cengiz’le geçirdiği günler, genç kızın, yaşamını ciddi biçimde sorgulamasına neden olur. Ancak, ailesi onun “iyi bir evlilik” yapması için ilk adımları atmıştır bile!..

Pakize Özcan
YAZAR

Pakize Özcan

1951’de Karabük’ün Eflani ilçesinde doğan Pakize Özcan yatılı öğretmen okulundan sonra Eskişehir Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim Önlisans Programı’nı tamamladı. Gücünü Yitiren Kral adlı çocuk öyküsü ve Gülkız adlı masal kitabıyla ödüller aldı. Öykü kitapları Ayşe’nin Kitabı (1996), Toprağa Düşen Tohum (2003) ve Tatlım Ödevini Yap’ın (2009) dışında, Yıldız Toplayan Çocuk (2004), Sürüsünü Yitiren Küçük Fil (2005) ve Minti Düşler Ülkesinde (2007) adlı çocuk romanlarını yazdı. Söyleyemediğim Sözcükler’den (2001) sonra, Günışığı Kitaplığı’nın yayımladığı Üstüme Kar Yağıyor (2005), Özcan’ın ikinci gençlik romanı. […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

15. baskı

Teknik Özellikler

232 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2005
10. baskı: 2022
ISBN: 978-975-6227-18-3
Barkod: 978 975 6227 183

Önerilen Sınıflar

6. Sınıf7. Sınıf8. SınıfLise Sınıfları

Temalar

aile baskısıgelecekgörücü usulü evlilikeğitim hakkıakrabalıközgürlüklerşiddetkendine saygıyalnızlıkköy yaşamı

Eğitsel Temalar

HAK ve ÖZGÜRLÜKLER
KİŞİSEL GELİŞİM
DUYGULAR

Scroll to Top
Scroll to Top