Sivrisinek
21. baskı
 
Köprü Kitaplar (10+)Öyküler

Sivrisinek

Ömer Seyfettin

Editör: Semih Gümüş
Yayına hazırlayan: Müren Beykan

Türkçe’yi Osmanlıca’nın kalıplarından kurtaran
usta yazardan, gülümseten “genç” öyküler!

Osmanlıca’dan Türkçe’ye sadeleşen dilimizin 10 unutulmaz öyküsü, bir arada. Farklı okuma deneyimleri sunarak gençleri edebiyatla buluşturmayı amaçlayan ve editörlüğünü eleştirmen, yazar Semih Gümüş’ün üstlendiği, Müren Beykan’ın yayına hazırladığı Köprü Kitaplar koleksiyonunun üçüncü kitabı, Cumhuriyet’ten çok önce dil devriminin yolunu aydınlatan usta yazar Ömer Seyfettin’den. İlköğretim resmi programında uzun süredir zorunlu okutulan “Kaşağı”, “Bomba”, “Diyet” gibi öyküleriyle akıllara kazınarak günümüzün gençleriyle buluşması giderek güçleşen Ömer Seyfettin’in titizlikle seçilen öyküleri genç okuru gülümsetmeyi başarıyor. 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü ile taçlanan koleksiyon, edebiyatımızın değerli öykücüsüyle gençlerin arasındaki uçurumun derinleşmesini önlemek amacıyla, onun bugün de severek okunacak öykülerini derliyor. Genç kâşifler, bu kez Ömer Seyfettin’in usta kalemiyle kurduğu “köprü”den geçerek, yepyeni yollar keşfedecekler.

Konusu

Kitapta yer alan 10 öykü:
Muayene
Perili Köşk
Sivrisinek
Çakmak
And
İlk Cinayet
Cesaret
Türkçe Reçete
Külah
Mermer Tezgâh

Sivrisinek’te yer alacak öyküleri seçmeden önce karar vermiştik: Ömer Seyfettin’in öylesine çok sayıda aydınlık, güler yüzlü, çağdaş öyküsü vardı ki, onlardan yapılacak bir seçki onun tam da bu yüzünü göstersin. Günlük yaşamın sıkıntılarını, kadın erkek ilişkilerini, tuhaf yaşantıları ve durumları anlatırken, hiç öne çıkmamıştır ama, bazen hoş bir ironi içine de çeker bizi. İlginç değil mi: Daha karanlık öykülerinde kullandığı eski dili, bu kitaptaki aydınlık yüzlü öykülerde günümüz Türkçe”sine çok daha yakın ve yalındır.” Semih Gümüş

Ömer Seyfettin
YAZAR

Ömer Seyfettin

1884’te Balıkesir, Gönen’de doğan Ömer Seyfettin, Edirne Askeri İdadisi’ni ve Mekteb-i Harbiye’yi bitirdi. Orduya katıldı, öğretmenlik yaptı, Türk Sözü Dergisi’nin başyazarlığını üstlendi. 1920’ye kadar Kabataş Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Mecmua-i Edebiye, Genç Kalemler, Yeni Mecmua gibi dergi-lerle, Sabah ve Rumeli gazetelerinde yazıları yer aldı. Yeni Lisan akımını başlatarak, Türkçe’nin yabancı etkilerden arındırılmasını savunan ilk düşünceleri ortaya attı. Ömer Seyfettin, 1920’de yaşama veda etti.
 Yazar sayfasına git

Memet Fuat Yayıncılık
Ödülü 2010

 

Teknik Özellikler

104 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2008
21. baskı: 2022
ISBN: 978-9944-717-07-6
Barkod: 978 9944 717 076

Önerilen Sınıflar

6. Sınıf7. Sınıf8. SınıfLise Sınıfları

Temalar

tarihyalanarkadaşlıksuç-cezaironisahtekârlıkinatEski İstanbul

Eğitsel Temalar

DUYGULAR
İLETİŞİM
KİŞİSEL GELİŞİM

Scroll to Top
Scroll to Top