Gerçeği haykıran bir başyapıt: Gülmek özgürlüktür!

Şair, yazar James Krüssün klasikleşen ünlü romanı, her şeyin alınıp satıldığı bir dünyada insani değerlerin önemini tartışıyor. Kısa öyküleri ve şiirleriyle de tanınan Krüss, okurunu farklı coğrafyalarda heyecanlı bir maceraya sürüklerken, arka planda günümüz toplumuna ve kapitalizme yönelik köklü eleştirilerde bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’da yaşananları romanına çarpıcı betimlemeler ve diyaloglara ustalıkla serpiştiren Krüss, Şeytan’la anlaşma yapan insanın çıkmazını gerçekçi sembollerle gözler önüne seriyor. Maddi değerlere karşı insani değerleri, zorluklara karşı dostluğu ve dayanışmayı yücelten kitap, heyecanlı anlatımı ve çarpıcı kurgusuyla yediden yetmişe her yaştan okuru cezbedecek nitelikte.

Konu Özeti

Timm, sevimsiz analığı ve üvey kardeşiyle yaşadığı yoksul evde mutsuzdur. Pazarları soluğu, ölen babasıyla sık sık gittiği hipodromda almaktadır. Bir gün, orada tanıştığı Baron Silbi ona tuhaf bir anlaşma önerir: Timm gülüşünü Baron’a satarsa, her bahsi kazanma yeteneğine sahip olacaktır. Delikanlı, hayatını değiştirme umuduyla bu teklifi fazla düşünmeden kabul eder. Ancak umduğu gibi olmaz, serüven hızlandıkça Timm kendini amansız bir mücadelenin içinde bulur…

>>  Etkinlik dosyası gunisigiYOU.com‘da!  >>

James Krüss

James Krüss, 1926’ta Kuzey Denizi’ndeki Helgoland Adası’nda doğdu. Öğretmenlik eğitimi görürken askere alındı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1946’ta yetişkinler için ilk kitabını yazdı ve tanınmış Alman yazar Erich Kästner’in önerisiyle çocuk edebiyatına yöneldi. Radyo oyunlarını ilk çocuk kitabı Der Leuchtturm auf den Hummerklippen (Hummer Kayalıkları’ndaki Fener, 1956) izledi. Çocuk edebiyatı alanında çeviriler ve kuramsal çalışmalar yaptı, şiir antolojileri derledi. 1997’de yaşama veda eden yazarın eserleri 40 dile çevrildi, 37 ülkede yayımlandı ve Hans Christian Andersen (1968) gibi, önemli sayısız ödül aldı. Çocuk yazınında birçok yeniliğe imza atan Krüss’ün anısına Helgoland’da bir müze kuruldu.