Şanslı Aile
6. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Şanslı Aile

Kirsten Boie

Resimleyen: Silke Briks
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Suzan Geridönmez

Çocukları farklı olmak üzerine düşündüren, gülümseten bir roman.

Çağdaş Alman edebiyatının bol ödüllü yazarı Kirsten Boie, Arkana Bakma adlı gençlik romanından sonra, bu kez yazarlığa adım attığı ilk kitabıyla, çocuk okurlarıyla buluşuyor. Bebekken Alman bir aile tarafından evlat edinilen Afrika kökenli Paule’nin okul ve ev yaşamından kesitler sunan roman, ”çocuğa görelik“ kavramının başarılı bir örneği. Çocuklukta ”öteki“ olmanın ağırlığını, yine çocuğun gözünden aktaran kitap, ayrımcılık, farklılıklar, bulunduğu çevreye yabancılık hissetmek ve üvey annelik gibi zor temalarda düşündürüyor. Bu gibi hassas konularda ebeveynin de nasıl bunaldığını, çocuklarının sorularına cevap vermekte nasıl zorlandığını gülümseten bir üslupla aktarırken, okura eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor.

Konusu

Ailesi Paule’yi iki haftalıkken evlat edinmiş, her zaman çok sevmiştir. Ancak, beyazlar arasında yaşayan bir siyah olmak, Paule’nin kafasını karıştırmaktadır. Annesi onu karnında büyütmediği için, eğer Paule yalan söylerse onu geri gönderir mi? Gerçek annesi ondan vazgeçtiğine göre kötü bir insan mıdır? Ya da, şimdiki annesi üvey anne midir; eğer öyleyse, masallarda hep olduğu gibi kendisine kötü mü davranacaktır? Peki, farklı renklerdeki çocuklar kardeş olabilirler mi?..

Kirsten Boie
YAZAR

Kirsten Boie

1950’de Hamburg’da doğan Kirsten Boie (Kirstın Boye) Alman ve İngiliz edebiyatı okudu, edebiyat bilimleri alanında doktora tezi yazdı, öğretmenlik yaptı. 1985’te yayımlanan ve Günışığı Kitaplığı tarafından Türkçe’ye kazandırılan Şanslı Aile (Paula ist ein Glücksgriff) adlı çocuk romanıyla büyük başarı kazanarak saygın edebiyat ödüllerine aday gösterildi. Bugüne dek 60’tan fazla kitabı yayımlanan ve eserleri pek çok dile çevrilen Boie, uluslararası okuma etkinliklerini destekliyor. Üç kez Hans Christian Andersen Ödülü’ne aday gösterilen yazar, 2007’de Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nün Yaşam Boyu Başarı Özel Ödülü’nü, 2008’de […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
3. baskı

1986 Alman Gençlik Edebiyatı

Avusturya Çocuk ve Gençlik Edebiyatı

 

Teknik Özellikler

152 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2012
6. baskı: 2020
ISBN: 978-9944-717-91-5
Barkod: 978 9944 717 915

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf

Temalar

aileevlat edinmefarklılıklarayrımcılıkendişearkadaşlıkkardeşliktiyatrogünlük tutmaokul yaşamı

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
İLETİŞİM
DUYGULAR

Scroll to Top