1986 Alman Gençlik Edebiyatı

Avusturya Çocuk ve Gençlik Edebiyatı

Çocukları farklı olmak üzerine düşündüren, gülümseten bir roman.

Çağdaş Alman edebiyatının bol ödüllü yazarı Kirsten Boie, Arkana Bakma adlı gençlik romanından sonra, bu kez yazarlığa adım attığı ilk kitabıyla, çocuk okurlarıyla buluşuyor. Bebekken Alman bir aile tarafından evlat edinilen Afrika kökenli Paule’nin okul ve ev yaşamından kesitler sunan roman, ”çocuğa görelik“ kavramının başarılı bir örneği. Çocuklukta ”öteki“ olmanın ağırlığını, yine çocuğun gözünden aktaran kitap, ayrımcılık, farklılıklar, bulunduğu çevreye yabancılık hissetmek ve üvey annelik gibi zor temalarda düşündürüyor. Bu gibi hassas konularda ebeveynin de nasıl bunaldığını, çocuklarının sorularına cevap vermekte nasıl zorlandığını gülümseten bir üslupla aktarırken, okura eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor.

Konu Özeti

Ailesi Paule’yi iki haftalıkken evlat edinmiş, her zaman çok sevmiştir. Ancak, beyazlar arasında yaşayan bir siyah olmak, Paule’nin kafasını karıştırmaktadır. Annesi onu karnında büyütmediği için, eğer Paule yalan söylerse onu geri gönderir mi? Gerçek annesi ondan vazgeçtiğine göre kötü bir insan mıdır? Ya da, şimdiki annesi üvey anne midir; eğer öyleyse, masallarda hep olduğu gibi kendisine kötü mü davranacaktır? Peki, farklı renklerdeki çocuklar kardeş olabilirler mi?..

>>  Etkinlik dosyası gunisigiYOU.com‘da!  >>

Kirsten Boie

1950’de Hamburg’da doğan Kirsten Boie, Alman ve İngiliz edebiyatı okudu, edebiyat bilimleri alanında doktora tezi yazdı, öğretmenlik yaptı. 1985’te yayımlanan ilk kitabı Şanslı Aile (Paule ist ein Glücksgriff) ile büyük başarı kazanarak, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü ve Avusturya Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Ödülü gibi saygın ödüllere aday gösterildi. Bugüne dek 60’tan fazla kitabı yayımlanan ve eserleri farklı dillere çevrilen Boie, uluslararası okuma etkinliklerini destekliyor. Üç kez Hans Christian Andersen Ödülü’ne aday gösterilen yazar, 2007’de Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’nün Yaşam Boyu Başarı Özel Ödülü’ne, 2008’de Alman Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Akademisi’nin Büyük Ödülü’ne, 2011’de de gönüllü faaliyetleri ve edebiyat alanındaki çalışmaları devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

3. Baskı

Arkana Bakma

Kirsten Boie