2007 Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) En İyi Gençlik Kitabı Ödülü

Yeniden sevebilmenin, sıfırdan başlama umudunun hikâyesi…

Fransız edebiyatının ödüllü genç yazarlarından Anne-Laure Bondoux, zor bir sevgiye Güney Amerika’nın hüznüyle hayat veriyor. Her sayfasında başka bir öngörülmezliği barındıran roman, okuru yer yer gerçeküstü anlatımıyla sarmalarken, cevabı belki de duygularda aranması gereken sorularla gafil avlıyor. Bir katil gerçekten sevebilir mi? Her şeye yeniden başlamak ne kadar zor olabilir ki? Adaletten kaçan azılı bir katilin, saklandığı evdeki bir çocuğun masumiyetiyle sınanmasının hikâyesi farklı yaşlardan okuru sarmalıyor.

Konu Özeti

Hayatına yeni bir başlangıç arayan katil. Angel artık bir virgülün daha değil, noktanın peşindedir! Bütün Şili onun peşindeyken, o kendinin peşindedir. Çünkü artık durmak, sığınmak, geçmişin hayaletleri dışında kimse tarafından rahatsız edilmemek arzusuyla kaçmaktadır. Ne var ki, kendini aradığı bu yolculukta, Şili’nin en güney ucunda Paolo adında küçük bir çocukla karşılaşır. Yeni bir hayat kurmaya çalışırken ve Paolo’yu da kattığı sonu gelmez bir kovalamacada sürüklenirken, zihninde hep aynı sorular yankılanır: Bir katilin yeni bir hayatı, yeni soruları ve yeni cevapları olabilir mi?..

Anne-Laure Bondoux

1971’de Paris’in kuzeyinde Bois-Colombes’da doğan Anne-Laure Bondoux, Paris X Nanterre Üniversitesi’nin edebiyat bölümünden mezun olduktan sonra, özellikle zor durumda olan çocukların yazma eğilimleri konusuna eğildi; gerçekleştirdiği atölye çalışmaları Fondation de France Ödülü’ne değer görüldü. Tiyatro çalışmalarının yanında şarkı sözleri yazdı, gazetecilik yaptı. 1996’da J’aime lire dergisinin yazı işlerinde çalıştı ve daha sonra DLire olarak anılacak Maximum dergisinin hazırlığına katıldı. 2000’de gazetecilik çalışmalarını noktalayan Bondoux, hem gençler hem de yetişkinler için yazmaya odaklandı. Romanları yirmiyi aşkın dile çevrildi, çok sayıda ödüle değer görüldü. 2003’te yazdığı Katilin Gözyaşları (Les larmes de l’Assassin) 2007’de ABD’de Batchelder Ödülü’ne ve Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) En devamı için tıklayınız