İstanbul Masalı
13. baskı
 
 
Genç Kitaplar (12+)Anlatı

İstanbul Masalı

Mine Soysal

Resimleyen: Betül Sayın

Tarihöncesinden günümüze, İstanbul’un 300 bin yıllık
renkli hikâyesi!

Arkeolog, yazar Mine Soysal, dünya kenti İstanbul’un yüz binlerce yıllık yerleşim öyküsünü bu çok özel anlatısında gözler önüne seriyor. Marmara Bölgesi’nin jeolojik oluşum sürecinden bölgeye gelen ilk insanlara, Yarımburgaz Mağarası’ndan kurulan ilk köylere, ilk liman kenti Byzantion’dan Bizans İmparatorluğu’nun dillere destan başkenti Konstantinopolis’e, Osmanlı’nın güçlü başkentinden günümüzün yorgun megapolü İstanbul’a uzanan benzersiz bir yerleşim öyküsünü anlatıyor. Her yaştan okura sunduğu bu benzersiz anlatıda Soysal, tanımadan, anlamadan, İstanbul’u sevmenin de korumanın da mümkün olamayacağına dikkati çekiyor. İllüstratör Betül Sayın’ın suluboya resimleriyle canlanan, Bulgarca’ya da çevrilen anlatı, 2015’te İZ TV’nin “İstanbul’un Yüzleri” kuşağında “Mine Soysal ile İstanbul Masalı” adlı belgesele konu oldu.

Konusu

Kitabın bölümleri: Tarihöncesi – Mağara yerleşimlerinden ilk köylere; İlk Kent: Byzantion – İlk liman kentinden ilk başkente; İlk Başkent: Konstantinopolis – Bizans İmparatorluğu’nun dillere destan başkenti; Osmanlı Başkenti İstanbul – Doğu’nun büyü başkentinden Batılı bir kente; Cumhuriyet Kenti İstanbul – Baş döndürücü değişimlerin biçimlendiği yorgun metropol.

Yayın hakkı BULGARİSTAN’a satılmıştır.

Mine Soysal
YAZAR

Mine Soysal

Yazar ve yayıncı Mine Soysal İstanbul’da doğdu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nden mezun oldu. 1994’e dek İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde arkeolog, araştırmacı olarak çalıştı, sergileme projeleri gerçekleştirdi; birçok kazı ve yüzey araştırmasına katıldı. 1996 yılında Günışığı Kitaplığı’nı kurdu. Çocuklar için Ala Çocuk Yollarda (2005) adlı manzum öyküler kitabını, çocuklar ve gençler için bilimsel içerikli kitaplar hazırladı. Bugüne dek binlerce öğrenciyle yaptığı sohbetlerden esinlenerek kaleme aldığı başyapıtı Eyvah Kitap!‘ta (2006) çocukların ve gençlerin kitap okuma eğilimlerini, Odada Yalnız ’da (2009) […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

7. baskı
4. baskı
7. baskı
9. baskı
77. baskı
10. baskı
9. baskı
7. baskı

Teknik Özellikler

108 sayfa
200x230 mm
1. hamur kâğıt
Renkli resimli
1. baskı: 2003
13. baskı: 2022
ISBN: 978-975-8142-86-6
Barkod: 978 975 8142 866

Önerilen Sınıflar

5. Sınıf6. Sınıf7. Sınıf8. SınıfLise Sınıfları

Temalar

İstanbultarihcoğrafyaanıtlarkent yaşamımitolojideğişimgöçefsanelerkültürel iletişimAntik Çağ

Eğitsel Temalar

MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ
ZAMAN ve MEKÂN
BİREY ve TOPLUM

Scroll to Top
Scroll to Top