Gece Güneşi
16. baskı
 
İlk Kitaplar (3-8 yaş)Öykü

Gece Güneşi

Karin Karakaşlı

Resimleyen: Şirin Dağtekin Yenen
Editör: Mine Soysal

İki kardeşin sevgi dolu, baharat kokulu öyküsü.

Çağdaş edebiyatımızın güçlü kalemlerinden Karin Karakaşlı, ilk kez küçükler için yazdı. İki kardeşin sıcacık sohbetlerine tanıklık eden öykü, anasınıfına giden ve sınırsız bir hayal gücüne sahip küçük Arda’nın, ablası Arya’nın sabrını sınarcasına sıraladığı bitmez sorularıyla renkleniyor. Okur, hem Arda’nın sorularına yetişmeye hem de oyunlarına zaman ayırmaya çalışan Arya’nın haline, aklından geçenlere ve Arda’nın yaratıcı doğasına gülümserken; kitabın yücelttiği “kardeşler arası iletişim” ve “aile içi uyum” kavramları üzerine düşünüyor. Kitap, illüstratör Şirin Dağtekin Yenen’in renkli resimleriyle bezeli.

Konusu

Arda için Güneş, geceleri de çıkabilir. Hindistan’ın asıl adı neden “Hindisyan” olmasın? Baharatlarla yapılan iksirler, Ay’daki dinozorlara iyi gelebilir. Bir gün birileri Ay’ı çalabilir ve geri getirmeyebilir. Öğretmen anneleri, onlar dururken neden başka çocukların sınıfına giriyor?.. Arda’nın hayal gücünün de, sorularının da sonu yok! Ama ablası Arya yanında olmasa, ne bu soruları sormanın ne de cevaplar aramanın keyfi kalır! Ya Arya? Bunca soruya cevap yetiştirmek, Ardanın ablası olmak kolay mı?..

Yayın hakkı ERMENİSTAN’a satılmıştır.

Karin Karakaşlı
YAZAR

Karin Karakaşlı

İstanbul’da doğan Karakaşlı, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün ardından, Yeditepe Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Başka Dillerin Şarkısı (1999) ile başladığı öykü kitaplarının sonuncusu Yetersiz Bakiye (2015). Benim Gönlüm Gümüş (2009) ile başladığı şiir kitaplarının sonuncusu ise İrtifa Kaybı (2015). Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda 1994’te üçüncülük, 1995’te birincilik kazanan Karakaşlı, 1998 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görüldü. Gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca’nın (2008) ardından, iki küçük kardeşin hayal gücünü aktaran, renkli resimli Gece Güneşi (res. Şirin Dağtekin Yenen, 2011) geldi. Köprü Kitaplar koleksiyonu […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

8. baskı
3. baskı
8. baskı
13. baskı

Teknik Özellikler

92 sayfa
150x200 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2011
16. baskı: 2020
ISBN: 978-9944-717-79-3
Barkod: 978 9944 717 793

Önerilen Sınıflar

2. Sınıf3. Sınıf

Temalar

kardeşlikhayal gücüailecoğrafyaMısır ÇarşısıBoğaziçisevgioyunmesleklersorumlulukHindistanAy

Eğitsel Temalar

ÇOCUK DÜNYASI
MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ
BİREY ve TOPLUM
DOĞA ve EVREN

Scroll to Top