Ben ve Sen
8. baskı
 
İlk Kitaplar (3-8 yaş)Öykü

Ben ve Sen

Giusi Quarenghi

Türkçesi: Nilüfer Uğur Dalay
Editör: Müren Beykan
Resimleyen: Giuditta Gaviraghi

Farklı ülkelerden iki çocuk ve bir öykü ödevi...

İtalyan çocuk ve gençlik edebiyatının sevilen yazarı Giusi Quarenghi (Cüsi Kuarengi),Türkçe’ye çevrilen bu ilk kitabında, kütüphane projesinde yan yana gelen bir İtalyan ve bir Faslı çocuğun birbirini tanıma ve anlama sürecini öyküleştiriyor. Kütüphaneye düzenli gelen öğrencilerle her yıl yeni bir proje gerçekleştiren bir kütüphaneci sayesinde tanışan Beata ve Aziza, kendilerini keşiflerle dolu bir yolculukta bulurlar. Bambaşka kültürel yapılarda yetişmiş iki çocuk, farklılıklarını ve benzerliklerini gördükçe hem şaşırır hem de yakınlaşırlar. Her insanın bir öykü olduğunu hatırlatan kitap, çocukların önyargıdan uzak kavrayış ve anlayış gücünü yüceltiyor. Saklanan nesnelerin, biriktirilen ve aktarılan öykülerin, gerçek bir kişisel tarih yaratmadaki rolüne değinen kitap, bireysel okumalara olduğu kadar ortak okumalara da olanak sunuyor.

Konusu

Kütüphaneci Marina’nın iyi bir fikri vardı. Neden sadece ünlü yetişkinlerin yaşamöyküsü yazılsın? Her yaşam değerli bir öyküdür ve kendi öykülerini yazmak çocukların da hakkıdır. O halde, işe girişme zamanıdır. Kütüphanedeki çocuklar, ikişerli gruplara ayrılır ve birbirlerinin yaşamöyküsünü araştırmaya başlarlar. Peki ya Aziza ve Beata gibi çok farklı ülkelerde büyümüş çocuklar birbirlerinin öyküsüne ulaşabilecekler midir?..

Giusi Quarenghi
YAZAR

Giusi Quarenghi

Giusi Quarenghi, 1951’de İtalya’nın kuzeyinde, Lombardiya bölgesindeki Alp vadilerinden Val Taleggio’da doğdu, küçük bir dağ köyünde büyüdü. Eğitiminin ardından sinema, çizgi film ve televizyon alanlarında çalıştı; senaryolar yazdı. 1982 yılında yayımlanan Ahi, che male (Ah İşte Bu Acıttı!) adlı ilk kitabının ardından, çocuklar ve gençler için yazmaya başladı. 2006’da, İtalya’nın en önemli çocuk kitapları ödüllerinden Andersen Çocuk Dünyası Ödülleri kapsamında en iyi yazar seçildi. Strega come me (Benim Gibi Bir Cadı, 2007) ve Il mio Pinocchio (Benim Pinokyo’m, 2013) gibi […]
 Yazar sayfasına git

Teknik Özellikler

80 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
Siyah-beyaz resimli
1. baskı: 2015
8. baskı: 2023
ISBN: 978-605-9952-15-6
Barkod: 978 605 9952 156

Önerilen Sınıflar

2. Sınıf3. Sınıf4. Sınıf

Temalar

kütüphaneanadilgöçmenlikönyargıarkadaşlıkeşitlikaileöykü yazmaközlemödevfarklı kültürler

Eğitsel Temalar

ZAMAN ve MEKÂN
OKUMA KÜLTÜRÜ
İLETİŞİM
DUYGULAR
BİREY ve TOPLUM

Scroll to Top
Scroll to Top