Bağlantı
1. baskı
 
ON8 (15+)Roman

Bağlantı

M.T. Anderson

Türkçesi: Ali Ünal

Büyüyen dünyaya direnmeli mi, kabullenmeli mi?

Çıkardığı her kitapla hem eleştirmenleri hem de okurları etkileyen, Amerika Ulusal Kitap Ödülü sahibi, sıradışı bir yazar olan M.T. Anderson’dan kara bir distopya. Eserlerinde, kölelikten tüketim kültürüne ve küresel ısınmaya dek günümüz dünyasına ilişkin pek çok konuyu işleyen yazarın, ABD’de çok-okunan listelerinden düşmeyen bu kitabı, 2003’te Boston Globe-Horn Book Ödülü ve Golden Duck Ödülleri Hal Clement Genç Kitaplar Ödülü’ne değer görüldü. Roman, uzak gelecekte dev bir alışveriş merkezine dönüşen, havadan suya, insanın tüm doğal ihtiyaçlarının bile fabrikalarda üretildiği bir dünya düzenini güçlü bir kurguyla betimliyor.

Konusu

Gökyüzünün yok olduğu, yerini oksijen üreten fabrikaların aldığı ve bulutun, artık ticari ürün olduğu bir gelecek. Bu dünyada insan olarak yaşamak, ancak bir tüketiciyseniz mümkün, çünkü tüm kontrol, şirketlerin elinde. Satın alıyorsanız, varsınız. İletişim teknolojisinin insan bedenini ele geçirdiği, ilişkilerden hayallere dek her şeyin kolayca metalaşabildiği ürkütücü bir dünyada, aşkın, sevginin ve dostlukların yeri olabilir mi?..

M.T. Anderson
YAZAR

M.T. Anderson

1968 ABD doğumlu yazar, Harvard, Cambridge ve Syracuse üniversitelerinde öğrenim gördü. Çocuk kitapları çıkaran bir yayınevinde editör olarak çalışırken, ilk kitabı Thirsty'yi bastırdı ve böylece yazarlık kariyeri başlamış oldu. Okur-yazarlık, edebiyat ve kütüphaneleri destekleyen bir sivil toplum kuruluşunda da görev yapan yazar, şu âna kadar çıkardığı kitaplarla birçok prestijli ödüle değer görüldü. İlk kitabı Thirsty (1997), Amerikan Kütüphaneciler Birliği tarafından, kitap okumaya isteksiz genç okurlara ilk önerilecek kitaplar arasına dahil edildi. Adından asıl söz ettiren kitaplarını ise YA (Genç Yetişkin) […]
 Yazar sayfasına git

2003 Boston Globe-Horn Book Ödülü

2003 Golden Duck Ödülleri Hal Clement Genç Kitaplar Ödülü

 

Teknik Özellikler

288 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2011
ISBN: 978-9944-717-96-0
Barkod: 978 9944 717 960

Önerilen Sınıflar

Lise Sınıfları

Temalar

aşközgürlüküretimbilimkurgutüketim kültürümakineleşmeteknolojifabrikagelecekdistopyaküresel ısınma

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER
İLETİŞİM

Scroll to Top
Scroll to Top