Eğitimde Edebiyat Seminerleri

Seminerler hakkında

Bugüne dek binlerce eğitimciye ilham veren, “eğitimde edebiyat” ve “yaratıcı okuma uygulamaları” gibi temel kavramları örnekleyen tamgünlük seminerler ülkenin dört bir yanından katılımcıları edebiyat çatısı altında buluşturuyor.

Seminerlerde her yıl, çağdaş edebiyatımızın sevilen yazarları, sanatçılar ve akademisyenler, değerli birikimlerini eğitimcilerle paylaşıyor. Okuma kültürü, yaratıcı okumalar, kitap seçimi, çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatı gibi birçok önemli başlıkta mesleki gelişim sağlanıyor.

Bugüne dek seminerlerimizde; Selim İleri, Müge İplikçi, Behçet Çelik, Ahmet Mümtaz Taylan, Buket Uzuner, Behiç Ak, Luigi Ballerini, Karin Karakaşlı, Haydar Ergülen, Ahmet Ümit, Neslihan Önderoğlu, Yekta Kopan, Osman Şahin, Gonca Özmen, Ali Poyrazoğlu, Altan Erkekli, Ercan Kesal, Betül ÇotuksökenCevat Çapan, Adnan Binyazar, Gülten Dayıoğlu ve Yalvaç Ural gibi edebiyatçı ve sanatçılar konuşmacımız oldu.

Seminerlerin büyük ilgi gören “Yaratıcı Okuma Uygulamaları” oturumlarında, öğrencilerini çağdaş edebiyatla buluşturmanın yeni ve yaratıcı yollarını arayan eğitimciler, deneyimlerini, çıkarsamalarını ve önerilerini meslektaşlarıyla paylaşıyor. Öğretmen ya da kütüphanecilerin, çocuklarla bizzat yaptıkları yaratıcı okuma uygulamalarını sundukları oturumları izleyen katılımcılar, edebiyat hevesiyle doluyor, tek başına yapabileceklerini fark ediyor, pratik yöntemlerle donanıyor.

Gelenekselleşen seminerler 2015 yılından beri FMV Işık Okulları’nın desteğiyle ücretsiz gerçekleşiyor.

Geçmiş seminerlerin tüm içeriğine Keçi’den ücretsiz ulaşmak mümkün.
keciedebiyat.com

Neden Eğitimde Edebiyat Seminerleri?

  • Okuma kültürü, çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatı, kitap seçimi gibi birçok başlıkta mesleki gelişim sağlanıyor.
  • Edebiyat ustalarının edebi yolculukları ve deneyimleri zengin çıkarsamalara vesile oluyor, ilham veriyor.
  • Uzman akademisyenler ve editörler, edebiyat kitaplarının işlevi ve işlenmesi üzerine yeni bağlamlar, pratik yollar öneriyor.
  • Eğitimciler, gerçekleştirdikleri yaratıcı okuma uygulamaları sayesinde meslektaşlarına yeni okuma biçimleri örnekliyor.
  • Kütüphaneciler ve öğretmenler birlikte çalışabilme olanaklarını ve yollarını keşfediyor.
  • Etkin ve eleştirel okuma, metin çözümlemesi, yaratıcı yazma gibi temel becerileri geliştirici çalışmalar paylaşılıyor.
  • Kitaplar yoluyla felsefi sorgulama ve düşünce eğitimi kazandırma olanakları artıyor.
  • Türkiye’den ve dünyadan güncel, ortak, önemli temaları işleyen edebiyat eserleri hakkında farkındalık kazanılıyor.
  • Meslektaşlar arası sinerji ve etkileşim yükseliyor.

Scroll to Top
Scroll to Top