Büyük Tuzak
47. baskı
 
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Diziler
Küçük Cadı Şeroks Dizisi

Büyük Tuzak

Aslı Der

Resimleyen: Huban Korman
Editör: Mine Soysal

Küçük Cadı Şeroks’un ikinci macerası, anadilin yoksullaşması üzerine!

Aslı Der’in ilk çocuk romanı Küçük Cadı Şeroks’un ikinci macerası olan kitap, anadilin insan ve toplum yaşamındaki önemi üzerine düşünmeye davet ediyor. Fantastik öyküleri dinamik kurgularla işleyen yazar bu kitabıyla 2010 yılında Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (IBBY) Onur Listesi’ne girdi ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2007 Yılı En İyi Çocuk Romanı ödülüne değer görüldü. Anadilin yoksullaşması durumunda doğacak tehlikeleri, felsefî bir derinlik ve gerçekçi bir bakış açısıyla anlatan kitap, yüksek temposu, sürükleyici kurgusu, yalın anlatımı ve birbirinden ilginç kahramanlarıyla yine keyifli bir okuma sunuyor. Türkçe’nin kötü ve yanlış kullanımlarıyla sürekli mücadele eden eğitimciler, öğrencilerini anadillerini doğru ve etkili kullanmaya özendirmek için, örtülü ama güçlü mesajlar içeren bu ilginç kitabı etkin olarak kullanabilecekler.

Kitapla ilgili yaratıcı okuma uygulaması Keçi’de

Konusu

Eski bir laneti canlandıran Prens Milla, Masallar Ülkesi’nde bir felaketin başlamasına neden olur. Halk, kötü niyetli Milla yüzünden, hızla sözcüklerini unutarak kısa sürede konuşamaz hale gelir. Üstelik, suçlunun Şeroks olduğuna inanır. Küçük Cadı artık hem kaçmak, hem de Milla’nın tuzağına düşen Fare Pibo’nun sarayın Arşiv Odası’nda yediği masalı yeniden yazmak zorundadır. Şeroks masalı zamanında yetiştiremezse, Masallar Ülkesi dilini de özgürlüğünü de yitirecek midir?..

Yayın hakkı İRAN’a satılmıştır.

Aslı Der
YAZAR

Aslı Der

1975’te İstanbul’da doğan Aslı Der Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. İngilizce ve Fransızca’dan çeviriler yaptı, firmalar için yayınlar hazırladı. Çocuk edebiyatına felsefenin derinliğini ve zenginliğini taşıyan yazarın ilk kitabı olan Küçük Cadı Şeroks ’un (2001) ikinci macerası Büyük Tuzak (2007) Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) tarafından 2007 Yılın En İyi Çocuk Romanı seçildi. Bu kitabıyla 2010’da Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu’nun (IBBY) Onur Listesi’ne giren yazar, Şeroks’un maceralarını üçüncü kitap Barış Odaları (2014) ile tamamladı. Diğer fantastik çocuk romanları, Tehlikeye 3 […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

9. baskı
4. baskı
10. baskı
10. baskı
16. baskı
23. baskı
52. baskı

2007 Çocuk ve
Gençlik Yayınları
Derneği (ÇGYD) Yılın
Çocuk Romanı Ödülü

Uluslararası Çocuk
Kitapları Kurulu (IBBY)
Onur Listesi
2010 Yazarı

 

Teknik Özellikler

196 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Siyah-beyaz resimli
1. baskı: 2007
47. baskı: 2023
ISBN: 978-975-6227-76-3
Barkod: 978 975 6227 763

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

anadilsözcüklerfantastiksorumlulukiletişimarşivöykü yazmakdillerin doğuşudayanışmakitap okumak

Eğitsel Temalar

ÇOCUK DÜNYASI
OKUMA KÜLTÜRÜ
İLETİŞİM
ZAMAN ve MEKÂN
DUYGULAR

Scroll to Top
Scroll to Top