Kardeşimm Benim
14. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Kardeşimm Benim

Cynthia Lord

Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Nazlı Tancı

Otizmli bir kardeş ve ablanın “normallik” üzerine sorgulamaları...

Amerikalı yazar Cynthia Lord, tüm dünyada yankılar uyandırarak pek çok ödüle değer görülen çocuk romanıyla Türkçe’de. Otizmli erkek kardeşine duyduğu sevgiyle onun özel ihtiyaçlarının verdiği bunaltı arasında kalan abla Catherine’in yaşamını anlatan yazar, başarıyla işlenmiş karakterleriyle samimi ve çarpıcı bir aile portresi çiziyor. Engelli yaşamına ilişkin edebiyatta örneğine az rastlanır bir yalınlıkla, çocuk gözünden “normal” kavramını sorgulayan roman, farklı olanların bir arada yaşamasının zorluklarını, umut dolu bir anlatımla irdeliyor. Hem zihinsel hem fiziksel engelliliği aynı kurguda işleyen kitap, engellilerin eğitim, mutlu olma, güvende hissetme haklarını hatırlatıyor; engelli yakınlarının yorgunluklarını, çelişkilerini ve duygusal iniş çıkışlarını da gerçekçi bir bakışla ele alıyor. Büyümenin getirdiği özgüven eksikliği ve kendini tanıma sürecinde sorulan soruları da göz ardı etmeyen roman, hem çocuklar hem yetişkinler için unutulmaz bir ortak okuma fırsatı sunuyor.

Konusu

Catherine’in tek isteği, normal bir yaşam sürmektir, çünkü otizmli küçük kardeşi David’le yaşamaya “normal” denemez. Ailenin tüm düzeni, bu hayli farklı kardeşin ihtiyaçları çevresinde dönmektedir. Catherine, çeşitli konularda kurallar koyarak, hem David’in hem kendi yaşamını kolaylamaya çalışır. Ancak o yaz, komşu eve taşınan yaşıtı Kristi’yle ve terapi kliniğindeki felçli genç Jason’la tanışmak düşüncelerini altüst eder. Catherine, kendine koyduğu kuralların da birer “engel” olduğunu anlayacak mıdır?..

Cynthia Lord
YAZAR

Cynthia Lord

ABD’de New Hampshire’da doğan Cynthia Lord, üniversiteden sonra öğretmenlik yaptı. İlk romanı Kardeşimm Benim (Rules, 2006) 2007’de Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) tarafından Newbery Onur Kitabı seçildi; ayrıca, ALA Schneider Aile Kitabı Ödülü, Michigan Kütüphaneler Birliği Mitten Ödülü, Ohio Buckeye Çocuk Kitapları Ödülü gibi pek çok ödülün de sahibi oldu ve çeşitli dillere çevrildi. Okulöncesi çocuklar için Hot Rod Hamster (Modifiye Hamster, 2010) ve Happy Birthday Hamster (İyi Ki Doğdun Hamster, 2011) adlı resimli kitapları ile Touch Blue (Maviye Dokun, 2010) […]
 Yazar sayfasına git

2007 Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) Newbery Ödülü

 

Teknik Özellikler

196 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2012
14. baskı: 2022
ISBN: 978-605-4603-12-1
Barkod: 978 605 4603 121

Önerilen Sınıflar

5. Sınıf6. Sınıf7. Sınıf

Temalar

engelli yaşamıkardeşlikotizmsözcüklerkurallaraileiletişimarkadaşlıkfarklılıklarkliniksorumluluksevgi

Eğitsel Temalar

SAĞLIK VE SPOR
İLETİŞİM
BİREY ve TOPLUM
KİŞİSEL GELİŞİM

Scroll to Top
Scroll to Top