Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

İnkalar'ın Sırrı

Ann Nolan Clark

Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Enver Dokuzoğuz

İnkalar’ın gizemli uygarlığının kapılarını aralayan şiirsel bir roman.

Güney Amerika’da, bugünkü Peru’yu kat eden And Dağları’nda kurulan parlak İnka uygarlığı, yaklaşık 500 yıl önce İspanyol istilasıyla yıkıldığında, geriye gizemli söylenceleri kaldı. Dünya çocuk edebiyatının önemli yazarlarından Ann Nolan Clark, işte bu söylencelerden birinin barındırdığı müthiş bir gizden yola çıkarak bu romanı kaleme aldı. İnkalar’ın yaşam biçimi ve inançlarını büyüleyici bir coğrafyanın içinde, insan ve doğa sevgisiyle yoğurarak aktaran bu şiirsel romanın Türkçe’deki ilk baskısı 1998 yılında, Andlar’ın Sırrı adıyla yapılmıştı. 1953 Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) Newbery Ödülü’ne değer görülen roman, etkileyici bir çocuk klasiği.

Konusu

Güney Amerika’nın batı kıyılarındaki Peru’da, And Dağları’nın yükseklerinde gizli bir vadide saklı büyük bir lama sürüsü vardır. Sürünün koruyuculuğunu yapan Yaşlı Büyük Chuto ile çoban çocuk Cusi’nin yaşamına eski İnka uygarlığının sırlarla dolu efsaneleri yön vermektedir. Cusi her geçen gün, kim olduğunu, nereden geldiğini daha çok merak etmektedir. Chuto ise suskundur ve çocuğun bunları öğrenmesi için henüz erken olduğunu düşünmektedir. Ancak çoban çocuk, adım adım gerçeğe yaklaşacak, kimliğini ve ait olduğu gizemli geçmişi öğrenecek, önünde bambaşka bir dünyanın kapıları açılacaktır…

Ann Nolan Clark
YAZAR

Ann Nolan Clark

1896’da ABD’de, New Mexico’da doğan Ann Nolan Clark, Highlands Üniversitesi’ndeki İngilizce öğretmenliği eğitiminin ardından yirmi beş yıl boyunca Pueblo Yerlileri'ne öğretmenlik yaptı, çocuklar için pek çok kitap yazdı. İnkalar’ın Sırrı (Secret of The Andes) kitabıyla 1953 Amerikan Kütüphaneler Birliği'nin (ALA) Newbery Ödülü’nü kazanan yazar, 1995’te yaşama veda ettiğinde, geride pek çok öykünün yanı sıra otuz bir kitap bıraktı.
 Yazar sayfasına git

1953 Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) Newbery Ödülü

 

Teknik Özellikler

184 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 1998
7. baskı: 2017
ISBN: 978-975-6227-70-1
Barkod: 978 975 6227 701

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

yalnızlıkideallergeçmişinançlarumutçobanlıkİnkalarefsanelercoğrafyainsan sevgisi

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
ERDEMLER
ZAMAN ve MEKÂN

Scroll to Top
Scroll to Top