İki Gözüm Üzümüm
9. baskı
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Şiirler

İki Gözüm Üzümüm

Necdet Neydim

Editör: Mine Soysal
Resimleyen: Suzan Aral

Çocukluğun duru sesini taşıyan şiirler!

Çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki araştırmaları ve kuramsal çalışmalarıyla tanınan akademisyen, çevirmen, yazar Necdet Neydim, Sen Islık Çalmayı Bilir misin?’den sonra yine şiirleriyle çocukluğun neşeli sesini, meraklı gözlerini, kaygılı sorularını, hatta korku dolu bakışlarını yansıtıyor dizelerine. Bazen büyümenin hüznü karışıyor şiirlerine, bazen yaşlılığın iç sesi. Eşseslilik ve anlam yakınlıkları üzerine kurguladığı sözcük oyunlarıyla çocuk okurda iz bırakan şiirlerinde, çocuğun ağzından konuştuğu kadar, yetişkinin içindeki çocuğu da konuşturuyor Neydim. Çocuklarla büyükler arasında hoş köprüler kurulmasını sağlayan kimi şiirinde unutulmaya yüz tutmuş deyimler hayat bulurken, kiminde de bir şairin ünlü dizelerine göndermeler sürpriz oluveriyor. Grafik tasarımcı Suzan Aral’ın usta işi resimleri ve özgün sayfa tasarımlarıyla canlanan şiirler çocuklara edebiyatın bu özel türünü sevdirmeyi başarıyor.

Kitabın yaratıcı okuma uygulaması Keçi’de

Konusu

Necdet Neydim kitabın girişinde diyor ki: “Bu kitabımda ilkinden farklı olarak size başka şairlerin seslerini de getirmek istedim. O sesleri duyarsanız bana söyleyin olur mu?

Benim ‘iki gözüm üzümüm’ arkadaşlarım, şiiriniz bol olsun!”

Necdet Neydim
YAZAR

Necdet Neydim

1955’te Ödemiş’te doğan Necdet Neydim, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Almanca Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı’nda profesör doktor olarak çalışıyor. Bertholt Brecht, Peter Härtling, Günter Grass, Erich Kästner, Janosch gibi yazarların yapıtlarını dilimize kazandırdı. Şiir ve öykü çevirilerinin yanı sıra çocuk edebiyatı üzerine kuramsal çalışmalar da sürdüren Neydim’in bu alandaki belli başlı kitapları, Çocuk ve Edebiyat (2000), Çeviri Çocuk Edebiyatı (2003), Genç Kız Edebiyatı (2005), İlköğretimde Çocuk Edebiyatı (2007). İlk […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

21. baskı

Teknik Özellikler

92 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
Renkli resimli
1. baskı: 2012
9. baskı: 2021
ISBN: 978-605-4603-21-3
Barkod: 978 605 4603 213

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

çocukluksevgiailegeçmiş-gelecekbaba-kızduygulardoğaçağrışımlarbayramokul yaşamışairler

Eğitsel Temalar

DOĞA ve EVREN
ÇOCUK DÜNYASI
BİREY ve TOPLUM
DUYGULAR

Scroll to Top
Scroll to Top