Çocukluğun duru sesini taşıyan şiirler!

Çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki araştırmaları ve kuramsal çalışmalarıyla tanınan akademisyen, çevirmen, yazar Necdet Neydim, Sen Islık Çalmayı Bilir misin?’den sonra yine şiirleriyle çocukluğun neşeli sesini, meraklı gözlerini, kaygılı sorularını, hatta korku dolu bakışlarını yansıtıyor dizelerine. Bazen büyümenin hüznü karışıyor şiirlerine, bazen yaşlılığın iç sesi. Eşseslilik ve anlam yakınlıkları üzerine kurguladığı sözcük oyunlarıyla çocuk okurda iz bırakan şiirlerinde, çocuğun ağzından konuştuğu kadar, yetişkinin içindeki çocuğu da konuşturuyor Neydim. Çocuklarla büyükler arasında hoş köprüler kurulmasını sağlayan kimi şiirinde unutulmaya yüz tutmuş deyimler hayat bulurken, kiminde de bir şairin ünlü dizelerine göndermeler sürpriz oluveriyor. Grafik tasarımcı Suzan Aral’ın usta işi resimleri ve özgün sayfa tasarımlarıyla canlanan şiirler çocuklara edebiyatın bu özel türünü sevdirmeyi başarıyor.

Kitabın yaratıcı okuma uygulaması e-dergi Keçi’de

Konu Özeti

Necdet Neydim kitabın girişinde diyor ki: “Bu kitabımda ilkinden farklı olarak size başka şairlerin seslerini de getirmek istedim. O sesleri duyarsanız bana söyleyin olur mu?

Benim ‘iki gözüm üzümüm’ arkadaşlarım, şiiriniz bol olsun!”

Necdet Neydim

1955’te Ödemiş’te doğan Necdet Neydim, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Almanca Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı’nda profesör doktor olarak çalışıyor. Bertholt Brecht, Peter Härtling, Günter Grass, Erich Kästner, Janosch gibi yazarların yapıtlarını dilimize kazandırdı. Şiir ve öykü çevirilerinin yanı sıra çocuk edebiyatı üzerine kuramsal çalışmalar da sürdüren Neydim’in bu alandaki belli başlı kitapları, Çocuk ve Edebiyat (2000), Çeviri Çocuk Edebiyatı (2003), Genç Kız Edebiyatı (2005), İlköğretimde Çocuk Edebiyatı (2007). İlk şiir kitabı Sen Islık Çalmayı Bilir Misin? (2008) ve ardından İki Gözüm Üzümüm (2012) Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. Çocuk ve devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

17. Baskı

Sen Islık Çalmayı Bilir misin?

Necdet Neydim