Hazırlıksız
13. baskı
 
 
Genç Kitaplar (12+)Roman

Hazırlıksız

Tolga Gümüşay

Editör: Mine Soysal

İlkgençlikte yaşamın dayattıklarına karşı ne kadar hazırlıklı olabilir insan?

Gençlerin çok sevdiği 6 Yıl Tam Pansiyon ile Keskin Naneli Öyküler ve çocuk öyküleri kitabı Geleceği Görme Ortaklığı’yla sevilen Tolga Gümüşay, yeni bir yatılı yaşamı romanıyla okurlarının karşısına çıkıyor. Yazar bu kez yatılı okuduğu Anadolu lisesindeki hazırlık sınıfında yaşadıklarını kitaplaştırdı. Gümüşay’ın kitaplarında dikkati çeken izlenimci, kırılgan üslubunu yansıtan kitap, aileden uzakta ayakta durmayı, zor yollardan edinilen özgürlüğü ve zamanla kurulan sıcak dostlukları samimi bir dille aktarıyor. Yaşamın beklenmedik gelişmelerine, sürprizlerine karşı hazırlıklı olabilmeyi düşündüren, büyümenin güçlüklerini endişe, umut, hayal kırıklığı, hüzün, keşif ve heyecanla harmanlayan bu etkileyici roman, Türkiye’nin bir dönemine okul ve eğitim hayatının içinden tanıklık ediyor.

Konusu

Hazırlık sınıfına başladığında, odasının yerini Erzurum Anadolu Lisesi’nin yatakhanesi, evinin sıcak mutfağının yerini de okulun yemekhanesi almıştır. Zorlu sınavı kazanmıştır kazanmasına, ama gecelerini ve hatta bazı hafta sonlarını ailesinden bu kadar uzakta, soğuk bir yatakhanenin ranzasında geçireceğini tahmin edememiştir. Tamamen hazırlıksızdır bu duruma. Yeni dostlukların sıcaklığı, eğitimin getirdiği olgunlaşma, hazırlıksız bir hazırlık sınıfı öğrencisine yetecek midir?..

Tolga Gümüşay
YAZAR

Tolga Gümüşay

1972’de Edirne’de doğdu. Çocukluğu babasının mesleği nedeniyle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde geçti. Bursa’da başladığı ilkokul eğitimini Erzurum’da tamamladı. Yatılı okuduğu Kadıköy Anadolu Lisesi’nden 1990’da mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ndeki eğitiminden sonra Marmara Üniversitesi’nin Örgütsel Davranış Bilimi Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. 1993’ten bu yana reklamcılık alanında çalışan Gümüşay adını ilk kez, gençlik romanı 6 Yıl Tam Pansiyon’la (2001) duyurdu. Daha sonra, çocuklar için Geleceği Görme Ortaklığı (2005), gençler için Keskin Naneli Öyküler (2006) adlı öykü kitaplarını, Hazırlıksız (2011) adlı romanı yazdı. 2010 […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
7. baskı
17. baskı
31. baskı

Teknik Özellikler

180 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2011
13. baskı: 2023
ISBN: 978-9944-717-85-4
Barkod: 978 9944 717 854

Önerilen Sınıflar

6. Sınıf7. Sınıf8. Sınıf

Temalar

okulyatılı yaşamıarkadaşlıkailesınavErzurumyabancı dildayanışmaideallerözlemdeprem

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
ZAMAN ve MEKÂN
KİŞİSEL GELİŞİM
İLETİŞİM
DUYGULAR

Basından

Scroll to Top
Scroll to Top