Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları
38. baskı
 
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Öyküler

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları

Ahmet Ünver

Editör: Müren Beykan
Resimleyen: Gözde Bitir

Günümüzü kavramanın ipuçları mitolojik masallarda gizli.

Dünya kurulalı beri insanın varoluşun gizemini açıklamaya çalışma biçimi olan mitolojik masallar, çocuklarımız için de yaşamı kavramanın önemli birer aracı. O masallardaki tanrılara, tanrıçalara benzer kişiliklere, benzer tutum ve davranışlara bugün de rastlıyoruz. Ahmet Ünver, Batı Anadolu topraklarında filizlenen Yunan mitolojisinin en güzel öykülerini barındıran bu kitabında, kitabın başında yer alan “Önce Küçük Bir Sohbet” adlı yazısında çocuklara mitolojik masalları nasıl değerlendirebileceklerini ilginç bir biçimde açıklıyor.

Konusu

Kitapta birbirinden ilgi çekici, birbirinden düşündürücü 8 öykü yer alıyor: “Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık”ta, kötülüklerin ve umudun dünyaya yayılışı; Asklepios ve Devacı Yılanları’nda ünü dört bir yana yayılan hekim Asklepios’un yaşamöyküsü; “Phaethon ve Güneş Arabası’nın Atları”nda güneşin dünyayı gerçekte nasıl etkilediği anlatılıyor. “Yankı ile Nergis”, biri için çaresizliğin, biri için kendine hayranlığın öyküsü. “Midas’ın Altınları”, servet düşkünlüğünün yol açtığı acıları; “İnsanlığa Aydınlığı Getiren Ölümsüz: Prometheus” bilginin, uğruna her şeyin göze alınabileceği bir aydınlık oluşunu; “Apollon’un Liri mi, Marsyas’ın Kavalı mı?” hırsı ve egoyu dillendiriyor. Son öykü “Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması” ise, iç güzelliğin dış güzelliği nasıl alt ettiğini anlatıyor.

Ahmet Ünver
YAZAR

Ahmet Ünver

1955’te Elazığ’da doğan Ahmet Ünver, İstanbul’da, Kadıköy Maarif Koleji’nde yatılı okudu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisat Master Programı’nı tamamladı. Gazetecilik, araştırmacılık, sanat eleştirmenliği, halkla ilişkiler uzmanlığı ve reklamcılık yaptı. Nokta, Yeni Sinema, Dateline Turkey, Yeni Gündem, Videosinema, Gençlik ve Toplum, Dünya ile Agora gibi yayınlarda sürekli; Milliyet Sanat, Cumhuriyet, Ekonomik Bülten, Hürgün, Kadınca gibi çeşitli gazete ve dergilerde çeşitli yazılar yazdı. İngilizce’den Türkçe’ye, Türkçe’den İngilizce’ye pek çok kitap ve ansiklopedi bölümleri çevirdi. Çevirileri TÖBDER Dergisi, […]
 Yazar sayfasına git

Teknik Özellikler

120 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
Siyah-beyaz resimli
1. baskı: 2002
38. baskı: 2023
ISBN: 978-975-8142-92-7
Barkod: 978 975 8142 927

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

mitolojitanrılar-tanrıçalariletişimiradehırscezazenginlikduygularsevgiefsanelerAntik Çağ

Eğitsel Temalar

MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ
BİREY ve TOPLUM
ZAMAN ve MEKÂN

Basından

Scroll to Top