2010 Magnesia Litera Ödülü

Bir genç hayata karşı ne kadar giyinebilir?

Çek yazar Iva Procházková, ergenliğin kaçınılmaz “çıplaklığını” ve hayatın yakıcı “soğuğunu”, Berlinli beş gencin kesişen yaşamları üzerinden anlatıyor. Roman, anlatım ve duygu yoğunluğunun yanı sıra, karakter kurgusuyla da gençlerin hayata atılırkenki korunaksızlığının çerçevesini başarıyla çiziyor. 2010 Magnesia Litera Ödülü’ne değer görülen kitap, gençlerin hayatla kurdukları doğal ve doğrudan ilişkide kendi yollarını bulmalarının hassasiyetini vurgulayan, güçlü bir edebiyat örneği.

Konu Özeti

Berlinli beş genç, Sylva, Filip, Niklas, Evita ve Robin… Hepsi de 16-17 yaşlarında, insanın en çıplak hali olan “ergenliği” yaşıyorlar. Çıplaklar, çünkü hayatla temasları çok daha doğrudan. Büyümenin zorunlu kıldığı katmanlarla ve kalkanlarla henüz donanmamışlar.

Iva Procházková

1953’te Çekoslovakya (bugün Çek Cumhuriyeti), Olmütz’de doğan Iva Procházková, üç yaşında ailesiyle Prag’a taşındı. Babasının Çekoslovak Komünist Partisi için yazdığı politik bir kitap yüzünden üniversiteye kabul edilmedi ve temizlik işçiliği de dahil çeşitli işlerde çalıştı. İlk tiyatro oyunu, 1975’te Prag’daki Nejedly Tiyatrosu’nda sahnelendi, komünist rejim tarafından yasaklandı. 1976-1983 yılları arasında yazdığı diğer tiyatro oyunları Prag dışındaki küçük tiyatrolarda sahnelenebildi. 1983’te ailesiyle birlikte Avusturya’ya göç eden Procházková’nın tiyatro oyunları ve kitapları ancak burada yayın ve sahnelenme olanağına kavuştu. 1986’da Almanya’nın Konstanz şehrine taşındığında, eşiyle birlikte Schlauer Kater Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu. 1988’de taşındığı Bremen’deyse Im Packhaus Gençlik Tiyatrosu’na oyunlar yazdı. Die Zeit devamı için tıklayınız