Zaman kavramını anlatmanın en sevimli yolu!

Küçüklere temel kavramları ilginç öykülerle anlatan kitaplarıyla tanınan, okulöncesi eğitimi uzmanı Prof. Dr. Gülçin Alpöge, bu kitabında zaman kavramını işliyor. Kitap, küçüklerin zaman gibi soyut bir olguyu kolaylıkla kavramalarına yönelik sevimli kurgusu, eğlenceli “tik tak” tekrarları ve Huban Korman’ın çok renkli desenleriyle bir okulöncesi klasiği.

Konu Özeti

Güneşli havayı görünce her zamanki gibi Aslı’nın canı denize gitmek istedi. Annesine ne zaman denize girebileceğini sordu. Annesi ona denize girmek için pazar gününü beklemesi gerektiğini, pazara da epeyce zaman olduğunu söyledi. Aslı zamanın ne olduğunu bilmiyordu; merakla sordu annesine: Peki, zaman nedir? Annesi ona farklı örnekler vererek zamanı, saatleri, günleri, ayları, hatta mevsimleri anlattı…

 

Gülçin Alpöge

1935 yılında İstanbul’da doğan Gülçin Alpöge, İstanbul Üniversitesi’nde başladığı eğitimini New York Üniversitesi’nde sürdürdü ve yüksek lisans programını tamamladı. On üç yıl okulöncesi kurumlarda çalıştıktan sonra akademik hayata geçti ve 2002’de profesör oldu. Otuza yakın çocuk kitabı hazırlayan, çeşitli dergilerde öyküleri yayımlanan ve öykülerini okuduğu bir de kasedi çıkan yazar, masalları ve halk hikâyelerini çocuklar için yeniden kaleme alıyor. Bugün Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ders veren Alpöge evli ve bir oğlu var. Gülçin Alpöge, 23 Nisan 2012’de, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuyla, çocuklar tarafından “En Çocuk Dostu Akademisyen” seçildi.