Aşağİstanbul
2. baskı
 
 
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Aşağİstanbul

Melis Sena Yılmaz

Editör: Müren Beykan

Bir “başka” İstanbul macerası!

Genç yazar Melis Sena Yılmaz, ilk çocuk romanında okurunu, gerçeküstü bir başka İstanbul’a davet ediyor. Galata semtinden ulaşılan Aşağİstanbul’un gizemli sokaklarında unutulmayacak bir yolculuğa çıkarıyor. Babasının izini süren, bilinmezi kovalayan bir çocuğun gözünden, duru bir dille akan roman, sürpriz karakterlerle ve şaşırtıcı mekânlarla renkleniyor. Çocukluğun sınırsız hayal gücüne övgü niteliğindeki fantastik macera, “Başka bir İstanbul olsaydı, nasıl olurdu?” sorusunu düşündürüyor. Sahip çıkmamız ve yaşatmamız gereken farklılıkların değerini duyumsatıyor.

Konusu

Zeynep’in dedektif olan babası ansızın ortadan kaybolmuştur. Onun izini süren Zeynep, kaygısız babaannesiyle birlikte gizemli başka bir İstanbul’un, Aşağİstanbul’un sıradışı sokaklarında bulur kendini. Tuhaf martıları, Galata boynuzlu atları, vahşi lambaları ve satirleriyle tekin görünmeyen bu esrarengiz dünyada arkadaşlar edinmeyi başarır. Ancak, kötüler bu dünyanın sırlarını ele vermek için büyük plan yapmışken Zeynep; Orkun, Noel Baba ve Süslü’nün yardımlarıyla babasını bulabilecek, Aşağİstanbul’u ve sakinlerini kurtarabilecek midir?..

Melis Sena Yılmaz
YAZAR

Melis Sena Yılmaz

Melis Sena Yılmaz, 1997 yılında Bursa’da doğdu. İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans ve yükseklisans eğitimi aldı. Çocuk oyununda senaristlik yaptı, çeşitli platformlarda öyküleri yayımlandı. Öğrencilik yıllarında çalıştığı Karaköy ve Şişhane’den etkilendi. Beyoğlu’nun sokaklarında yürürken aklına düşen, gerçeküstü bir dünyayı anlattığı ilk çocuk romanı Aşağİstanbul’u (2022) Bozcaada’daki gizemli bir macera izledi: Mayısın Üçüncü Haftası (2023). İstanbul’da yaşayan Melis Sena Yılmaz, gündüzleri sosyal bilimlerle, geceleri ise edebiyatla insanları anlamaya çalışıyor.
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

Teknik Özellikler

200 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2022
2. baskı: 2022
ISBN: 978-605-7797-68-1
Barkod: 978-605-7797-681

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf

Temalar

dedektiflikİstanbulfarklılıklarkent yaşamıGalatameraksırlargüvenmacerasuçnesillerarası iletişimiz sürmekarkadaşlıkfantastikkitaplar

Eğitsel Temalar

ZAMAN ve MEKÂN
MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ
BİREY ve TOPLUM
DOĞA ve EVREN

Scroll to Top
Scroll to Top