Kaplumbağalar sırtüstü yüzemiyoooor

Pazartesi sabahıydı. Saatin ziliyle uyandı Arda. Pofff! Uykusu var daha! Bir poff daha! Annesinin sesi! Ardaaaa! Uyan canım!

Uyandı, banyonun yolunu tuttu. Sabah temizliği falan… derken… Üçüncü poff! Matematik ödevini okuldaki sıranın altında unuttu. Yapmazsa öğretmen kızar, öğretmen kızarsa annesi babası daha çok kızar. Dün akşam bir ara anımsamıştı ama o an İsmet Bertan’ın Hödük Güdük Bir de Bıdık Rap Rap Rap adlı kitabını okuyordu. Kitabı öyle çok sevmişti ki, birkaç gün önce babasının ona aldığı iki su kaplumbağasının adlarını hemen Hödük’le Güdük diye değiştirivermişti. Böyle güzel bir kitap okurken matematik ödevi yapılır mıydı… Unutmuştu işte…

Babası, “Hadi bakalım ufaklık, okula gidip ödev alınacak,” dediğinde… Bir pofff daha…

Vınnn, okul, neyse ki yakındı, sıranın altındaki ödev alındı, vınnn geri dönüldü.

“Ama ödevi yaparsam okula geç kalırım,” diye sızlandı Arda. Babası, “Öğretmenden birinci saatteki resim dersi için izin aldık, bu son olsun Arda; okula başladım artık büyüdüm diyorsun, 66 aylık değilim ben, ilkokul birinci sınıfa başladım diye böbürleniyorsun ama sonra… Olmaz böyle…” diye söylendi.

Annesi-babası-kendisi ödevi çar-ças-çabuk bitiriverdiler. Ne demişler, bir elin nesi var, üç elin…

“Hadi bakalım, kahvaltını çabuk bitir de birinci dersin sonuna yetişelim bari,” dedi annesi. İşte size bir pofff daha. Hödük ve Güdük! Onlar kahvaltılarını etmediler ki daha, akşama kadar aç mı kalsınlar?

Vııınnn odasına koştu Arda, vııın geri döndü,

“Size bir müjdem var,” diye bağırdı, “Güdük sırtüstü yüzmeyi öğrenmiş.”

İyi de annesiyle babası neden sevinmedi bu habere?

*

Okula birinci değil de, ikinci saatin sonunda yetişebildiler. Çünkü Güdük için minik bir tören düzenlemeleri gerekmişti.  Bundan böyle evin bahçesindeki nar ağacının altında uyuyacaktı Güdük.

Arda o akşam ödevlerinin hepsini erkenden bitirip, erkenden yatmaya gitti. Uyumadan önce bahçedeki nar ağacına baktı, sonra kaplumbağa kabının içinde tatlı tatlı kulaçlar atarak yüzmekte olan Hödük’e fısıldadı,

“Sırtüstü yüzmeyi öğrenmesen de olur Hödük.”

 

– Hacer Kılcıoğlu, 16 mayıs 2013, İzmir

Scroll to Top