Çocuk ve Gençlik Yayıncıları Derneği (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü

Bir gencin geleceği ve ülkesinin geçmişi nerede kesişir?

Sıradan, hatta yok sanılan hayatların öykücülerinden Ahmet Büke, ON8’deki ilk gençlik romanında İzmir’den, Varyant’ın tepelerinden bir gencin sesini taşıyor. Büke’nin yakın dönemde ON8 Blog’daki tefrikasıyla hayat verdiği Bedo, artık bir romanın başkahramanı. Bir yanda susturulmaya, zayıf düşürülmeye, yok edilmeye çalışılmış nesiller; diğer yanda bu nesillerin kapanmamış yaralarının izinde ve kendi var oluş mücadeleleri içinde yarınlarına bir yön çizmeye çalışan Bedo gibi gençler… Çocuk ve Gençlik Yayıncıları Derneği (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’ne değer görülen kitap, hem gençler hem de yetişkin okurlar tarafından beğeniyle okunuyor. İnsan Kendine De İyi Gelir adlı öykü kitabı da çok sevilen yazarın yeni öyküleri her pazartesi ON8 Blog’da yayınlanmaya devam ediyor.

Konu Özeti

Bedo, dedesi ve annesiyle İzmir’de yaşayan, üniversite sınavlarına hazırlanmak için dershaneye giden bir gençtir. Bedo’nun cep telefonuna gizemli SMS’ler gelmeye başlar ve dershanenin çeşitli noktalarına birisi onun için kitaplar bırakır. Bedo ve yakın arkadaşı “çingene” Barbo bu gizemi çözmeye çalışır. Bedo, küçükken kaybettiği babasının yokluğunu yoğun bir şekilde hisseder. Bazen sinir krizleri geçiren, yakın bir ilişki kurmayı başaramadığı annesi ve ağzından laf alınması zor dedesinin, babasıyla ilgili söylediklerini kafasında evirip çevirir. Gençliğin zor yollarında yürüyen Bedo, hem ülkesinin hem kendi aile geçmişinin karanlık sırlarıyla burun buruna gelir.

Ahmet Büke

1970’te Manisa’da doğan Ahmet Büke, her ne kadar 1997’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olsa da, ancak yazdığı zaman, “Bir işe yaradım sonunda,” diyebilenlerden. Fantastik eserler yayımlayan Ölümsüz Öyküler Yayınevi’nin düzenlediği “Xasiork 2002” kısa öykü yarışmasında “Kayıp Dua Kitabı” adlı öyküsüyle birincilik ödülünü, 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Bize yaşamın acı, tatlı, bazen tuhaf, bazen de acayip öykülerle akıp gittiğini hatırlatan Büke, İzmir Postası’nın Adamları (2004), Çiğdem Külahı (2006), Ekmek ve Zeytin (2011), Cazibe İstasyonu (2012) ve Yüklük (2014) devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

2. Baskı

Gizli Sevenler Cemiyeti

Ahmet Büke
3. Baskı

İnsan Kendine De İyi Gelir

Ahmet Büke