Yılbaşı armağanı kitaplar!

Yılın en güzel aylarından biridir Aralık. Kış görüntülerinin olgunlaştığı, kış fikrinin adamakıllı kanıksandığı, hatta içimize sindiği asıl aydır Aralık. Kasım sonuna kadar hâlâ biraz “sonbahar akıllı” yaşarız; ama Aralık, bu yanılgıya hiç de hoşgörüyle yaklaşmaz. Aralık ayı açıkça kıştır ve bu iyi bir şeydir. Çünkü kış demek, ilkbaharın ucu göründü anlamına gelir. Az ötede yeni ve tatlı bir ilkbahar vardır…

Yılbaşı yaklaşırken içimizde büyüyen keyfi her zaman sevmişimdir. Kabul edelim ya da etmeyelim, armağan konusunun bu keyif duygusunun içinde mutlaka yeri var. Yılbaşı armağanları! Hayatta birlikte yürüdüğümüz sevdiklerimize, sevmeye çalıştıklarımıza, hayatı birlikte kazandığımız iş ya da okul arkadaşlarımıza, aklımızda olanlara ve olmayanlara yılbaşı armağanları almayı severiz biz.

Önerim, yılbaşında sevdiklerimize kitaplar armağan etmek. Ancak bu öylesine, hemencecik yapılabilecek bir şey değil. Bence bu, başlı başına bir kurgu ve yaratıcılık gerektiriyor. Önce, yılbaşı armağanı almayı düşündüğünüz insanların listesini yapın. Sonra onların kişiliklerini, meraklarını, eğilimlerini, son günlerde içinde bulundukları özel koşulları gözden geçirin. İşte bu aşamada, onlara iyi gelecek, cesaret, güç ya da fikir verecek konuların, karakterlerin işlendiği kitapları bulmak için işe koyulun.

Her zaman canı sıkkın dolaşan yeğeninize, bazen kendini çok yalnız hissettiğini fark ettiğiniz dedenize, sürekli yorgunluğundan yakınan annenize, burnunun fazla büyük olmasına kafasını takmış ablanıza, yeni bir aşka yelken açmış dostunuza, sadece uyurken ya da televizyon seyrederken görmekle yetindiğiniz babanıza, kız arkadaşı tarafından terk edildiği için “yıkılan” ağabeyinize, yurtdışında okuma hayalleri kuran okul arkadaşınıza ve daha nicelerine onlara iyi gelecek, zevkle okuyacakları, okurken sizin için iyi dilekler dileyecekleri kitapları seçip armağan etmek için sıkı bir maceraya atılabilirsiniz Aralık ayında. Çevremizdeki her yaştan insan için “akıllı” bir yılbaşı armağanı olacak kitapları seçerken kitapçı rafları, gazete ve dergi sayfaları, internet ortamı, görüşüne güvenilir eş dost mutlaka yardımcı olacaktır.

2005, dünyada ve ülkemizde iyiliklerin, sevinçlerin yaşandığı uğurlu bir yıl olsun…

Scroll to Top